Dzieje się w Berlinie – kalendarz wydarzeń cyklicznych

fot. berlin.de
fot. berlin.de

W Berlinie ciągle się coś dzieje – tak naprawdę nie ma tu miesiąca bez imprez, koncertów, festiwali, festynów miejskich i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Duża liczba obiektów i przestrzeni przystosowanych do organizacji eventów oraz wyjątkowe zamiłowanie berlińczyków do wspólnej zabawy sprzyja bujnemu życiu kulturalno-rozrywkowemu miasta. Obok odbywających się bardzo często występów największych światowych gwiazd muzyki, premier filmów i spektakli czy obchodzonych hucznie rocznic i inauguracji najróżniejszych wydarzeń, stolica Niemiec ma też oczywiście swój stały „rozkład jazdy”. Przedstawiamy najciekawsze cykliczne wydarzenia na każdy miesiąc roku!

Styczeń

 • Internationale Grüne Woche Berlin – Berliński Międzynarodowy Zielony Tydzień

Grüne Woche to największa tego typu impreza na świecie. Prawie 2000 firm prezentuje tu swoją ofertę z zakresu żywności, hodowli roślin, wyposażenia ogrodu, maszyn i urządzeń rolniczych. Brzmi niezbyt zachęcająco? Być może, ale uwierzcie – te targi są atrakcyjne nawet dla osób nie związanych z branżą, także dla „zwykłych” konsumentów, którzy licznie zjeżdżają tu z całego świata, by oglądać, degustować, kupować i poznawać ludzi.

Oczywiście jest tu i Polska – stoisko przez Ministerstwo Rolnictwa organizowane jest we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

Miejsce: Messe Berlin, Charlottenburg-Wilmersdorf

www.gruenewoche.de

 • Transmediale

Festiwal kultury cyfrowej, łączący dokonania artystów i innowatorów z zakresu nowoczesnych technologii, prezentujących tu swoje projekty multimedialne. Wspaniała impreza dla wszystkich zainteresowanych niebanalną sztuką audiowizualną.

Miejsce: Haus der Kulturen der Welt, Mitte

www.transmediale.de

 • Bread & Butter

Międzynarodowe Targi Mody. Impreza nastawiona na prezentację bezpretensjonalnego street wearu, mniej zobowiązującego niż wyrafinowany Berlin Fashion Week.

Miejsce: dawne lotnisko Tempelhof

www.breadandbutter.com

 • Berliner Sechstagerennen

Impreza kolarska, w której mogą wziąć udział zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy. Przez sześć dni na berlińskim Velodromie odbywają się emocjonujące wyścigi, a przy okazji towarzyszące im rozmaite koncerty i eventy.

Miejsce: Velodrom, Prenzlauer Berg

www.sechstagerennen-berlin.de

LUTY

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale

Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie, prezentujący corocznie ponad 400 filmów i ściągający do stolicy Niemiec około 20 tysięcy uczestników – gwiazd światowego formatu, profesjonalistów związanych z przemysłem filmowym i akredytowanych dziennikarzy. Impreza odbywa się od 1951 roku, a zwycięscy otrzymują nagrody i wyróżnienia w rozmaitych kategoriach, spośród których najbardziej renomowaną jest słynny Złoty Niedźwiedź.

Miejsce: Berlinale Palast am Potsdamer Platz, Marlene-Dietrich-Platz 1

www.berlinale.de

MARZEC

 • Lange Nacht der Museen – Długa Noc Muzeów

Ponad 100 berlińskich muzeów, galerii, miejsc pamięci, instytucji kulturalnych i innych zabytków udostępnia w godzinach 18.00 do 2.00 w nocy swoje zbiory i kolekcje oraz organizuje wykłady, prelekcje i inne wydarzenia. To właśnie wzorując się na Berlinie, który organizuje swoje Noce Muzeów od 1997 roku, ponad 120 innych europejskich miast wprowadziło tego typu imprezę do swojego repertuaru.

www.lange-nacht.de

 • Internationale Tourismusbörse  ITB – Międzynarodowe Targi Turystyczne

Bardzo atrakcyjne, zorganizowane z wielkim rozmachem targi skupiające oferty biur podróży, hoteli i przewoźników z całego świata. Targom towarzyszą liczne koncerty, pokazy, wykłady, prelekcje na temat turystyki. ITB to największe targi turystyczne świata, skupiające ponad 10 tysięcy wystawców ze 180 krajów i goszczące około 170 tysięcy odwiedzających.

Miejsce: Berlin Messe, Charlottenburg-Wilmersdorf

www.itb-berlin.de

 • Dzień Świętego Patryka

Berlińczycy nie przepuszczą żadnej okazji do zabawy i świętowania. Wprawdzie Dzień Świętego Patryka niewiele ma wspólnego z niemiecką kulturą, irlandzkie święto jest tu oczywiście obchodzone hucznie i z pompą. Celtycka muzyka na żywo, parada, pokazy tańców, projekcje irlandzkich filmów i lejące się strumieniami zielone piwo to 17 marca normalny widok w pubach i na ulicach.

 • MaerzMusik – Festoiwal Muzyki Aktualnej

Kilkudniowe święto muzyki współczesnej, w czasie którego odbywa się mnóstwo koncertów w różnych miejscach Berlina, a także wystawy, konferencje i warsztaty. Festiwal balansuje na granicy tradycji i nowoczesności, prezentując współczesną muzykę kameralną i orkiestrową, dokonania teatrów muzycznych i eksperymentalne dzieła multimedialne.

Miejsca: festiwal odbywa się w różnych miejscach Berlina, w tym kilka jest stałych – m.in. Haus der Berliner Festspiele, Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, teatr Volksbühne na Rosa-Luxemburg-Platz czy słynny klub Berghain na Kreuzbergu, a także różnych nowych, czasami zaskakujących i nietypowych miejscach, na przykład w kościele Paul-Gerhardt-Kirche (Schöneberg) czy w Muzeum Nauk Przyrodniczych.

www.berlinerfestspiele.de

KWIECIEŃ

 • Achtung Berlin!

Festiwal młodego niemieckiego kina powstającego w Berlinie i Brandenburgii. Odbywa się od 2004 roku. Przedsięwzięciu towarzyszą oczywiście dyskusje, prelekcje i imprezy w berlińskich klubach.

www.achtungberlin.de

 • Britzer Baumblüte

Wiosenny festyn w urokliwym otoczeniu parku Britzer Garten, pełen jarmarków, karuzeli, ogródków piwnych i stoisk z pysznościami, a także z niezwykłymi dekoracjami w postaci gigantycznych figur pisanek i zająców. Pokazy sztucznych ogni, świetne jedzenie, zimne piwo i liczne atrakcje to oczywiście gwarantowany standard na berlińskich imprezach miejskich.

Miejsce: Britzer Garten, Neukölln

www.britzer-baumbluete.de

 • Lange Nacht der Opern und Theater – Długa Noc Oper i Teatrów

W ciągu jednej kwietniowej nocy w Berlinie, od godziny 19.00 do 1.00, ma miejsce prawdziwy maraton operowo-teatralny. Około 150 zróżnicowanych gatunkowo, krótkich (maksymalnie półgodzinnych) przedstawień, odbywających się w różnych częściach miasta zaspokoi apetyty nawet najbardziej kapryśnych i wymagających pasjonatów sceny. Przemieszczanie się między obiektami rozsianymi po Berlinie ułatwia wliczona w cenę biletu dobrze zorganizowana wahadłowa komunikacja miejska.

Berlin Festspiele – Lange Nacht der Opern und Theater

MAJ

 • Berlin Gallery Weekend

Co roku na początku maja odbywa się dwudniowe święto miłośników sztuki – swoje podwoje otwiera ponad 50 galerii sztuki współczesnej.

www.gallery-weekend-berlin.de

 • DMY Berlin

Święto designu – prezentacja prac znanych projektantów i młodych debiutantów. Odważne eksperymenty i zabawy formą oraz towarzyszące imprezie wykłady, sympozja i warsztaty, a także wręczane corocznie nagrody dla najlepszych projektantów czynią z festiwalu DMY imprezę nie tylko bardzo prestiżową (organizatorzy zostali docenieni nawet przez UNESCO), ale też niezwykle atrakcyjną i ciekawą.

Miejsce: dawne lotnisko Tempelhof

www.dmy-berlin.com

 • ILA Berlin Air Show – Międzynarodowe Targi Lotnictwa

Najstarsze na świecie targi lotnicze, jedne z największych i najbardziej atrakcyjnych, łączące część przeznaczoną dla profesjonalistów z bardzo ciekawym programem otwartym dla wszystkich miłośników wielkich maszyn. Prezentowane są tu samoloty cywilne i wojskowe oraz helikoptery, a do największych atrakcji należą oczywiście pokazy lotnicze. Swoje miejsce ma tez ekspozycja dotycząca kosmonautyki.

Miejsce: Berlin ExpoCenter Airport, Selchow, Schönefeld

www.ila-berlin.de

CZERWIEC

 •  48 Stunden Neukölln

Neukölln to przedziwna dzielnica. Choć kojarzona głównie z tureckimi imigrantami, jest w rzeczywistości prawdziwym tyglem kulturowym, w którym kipi ponad setka narodowości, kultur i stylów życia. Dystrykt już za czasów podziału miasta przyciągał artystów, których inspirował jego wyjątkowy koloryt.

Organizowany z rozmachem festiwal 48 Stunden ma na celu ukazać właśnie te najlepsze, najbardziej oryginalne strony Neukölln, przedstawiając to miejsce jako otwarte, kolorowe i twórcze. Mnóstwo koncertów, pokazów, wystaw, spektakli i innych form artystycznych przez dwie doby czerwca nadaje rozpęd tej południowej części Berlina.

Miejsce: Galerie, sceny i ośrodki kulturalne Neukölln

www.48-stunden-neukoelln.de

 • Christopher Street Day

Kolorowe święto wszystkich związanych ze społecznością LGBT. Pół miliona gejów, lesbijek, transseksualistów i biseksualistów oraz osób sympatyzujących ze środowiskiem przemierza ulice Berlina w barwnym korowodzie. Mnóstwo muzyki, oryginalnych strojów i dobrego humoru. Parada organizowana jest tu od 1979 i upamiętniać ma tragiczne w skutkach zamieszki na tle dyskryminacji mniejszości narodowych, do jakich doszło w Nowym Jorku w 1969 roku.

Miejsce: Korowód rusza  od skrzyżowania Kurfürstendamm z Joachimstaler Straße, a kończy swój przejazd przy Bramie Brandenburskiej.

csd-berlin.de

 • Fête de la Musique

Muzyczne powitanie lata – zapożyczona z Paryża w 1995 roku impreza, podczas której artyści grają… po prostu wszędzie – na ulicach, w parkach, na skwerach. Berlin naprawdę rozbrzmiewa!

www.fetedelamusique.de

 • Karneval der Kulturen – Karnawał Kultur

Jak nazwa wskazuje, to prawdziwe święto pluralizmu i różnorodności. Cztery dni zabawy, tańca, spektakli, sztuki i muzyki w wykonaniu artystów ze wszystkich stron świata tworzy jeden z najbarwniejszych i najatrakcyjniejszych imprez miejskich Berlina.

Miejsce: Kreuzberg, m.in. Blücherplatz, pochód od Hermannplatz do Mehringdamm i inne miejsca

www.karneval-berlin.de

LIPIEC

 • Berlin Fashion Week

Tym, czym jest Berlinale dla świata filmu, tym jest Berlin Fashion Week dla branży mody. Zwłaszcza ten lipcowy (drugi Berliński Tydzień Mody odbywa się w styczniu), kiedy to do rozgrzanego słońcem Berlina zjeżdżają największe znakomitości związane z tym rynkiem, by podziwiać kolekcje na nadchodzący sezon jesień-zima.

Ukoronowaniem szeregu pokazów i eventów towarzyszących i jest prestiżowa impreza Mercedes-Benz z widowiskowym pokazem mody przy Bramie Brandenburskiej.

Równolegle do tego święta wielkiej mody na terenie ICC odbywają się międzynarodowe targi mody casualowej – Bread & Butter.

www.fashion-week-berlin.com

 • Botanische Nacht – Noc Botaniczna

Niesamowitą noc możemy spędzić każdego roku w połowie lipca w berlińskim Ogrodzie Botanicznym. To jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie i trzeci co do wielkości na świecie. 43 hektary porośnięte ponad 20 tysiącami najróżniejszych roślin, które w świetle księżyca wydają się być jeszcze bardziej niezwykłe niż za dnia – tajemniczo podświetlone, ukazują całe swoje romantyczne i mroczne piękno.

Nocnemu zwiedzaniu towarzyszą wystawy i spektakle.

Miejsce: Botanischer Garten Berlin, Steglitz-Zehlendorf

www.botanische-nacht.de

 •  Classic Open Air Festival

Festiwal muzyki klasycznej w malowniczym otoczeniu Gendarmenmarkt. Bardzo atrakcyjny i zróżnicowany repertuar – od klasycznych utworów orkiestrowych ze światowego repertuaru, przez arie operowe po klasyczne wykonania szlagierów filmowych i musicalowych oraz jazzowe standardy.

Miejsce: Gendarmenmarkt, Mitte

www.classicopenair.de

 • Tegeler Hafenfest

Jeśli chcecie zobaczyć i usłyszeć na własne uszy jak bawią się Berlińczycy, nie ma lepszego miejsca. Prawdziwy miejski festyn przyciągający setki mieszkańców, głównie sporej dzielnicy Reinickendorf, dwie sceny muzyczne goszczące lokalnych wykonawców, mnóstwo pysznego jedzenia, karuzele, ogródki piwne, zabawa i śpiew do późnych godzin oraz finalny pokaz fajerwerków – a wszystko to w uroczym, małomiasteczkowym niemalże otoczeniu Alt-Tegel, dzielnicy niemal peryferyjnej, położonej nad wspaniałym jeziorem z mnóstwem zieleni i portem.

Miejsce: Alt-Tegel, Reinckendorf

www.berlin-reinickendorf.com

SIERPIEŃ

 • Lange Nacht der Museen – Długa Noc Muzeów

To druga impreza z tego cyklu – pierwsza odbywa się w marcu. W godzinach od 18.00 do 2.00 można zwiedzać mnóstwo berlińskich muzeów, galerii i wystaw, brać udział w wykładach i specjalnie przygotowanych na tę okazję pokazach.

www.lange-nacht.de

 • Internationales Berliner Bierfestival – Międzynarodowy Festiwal Piwny

Berliński Oktoberfest”, czyli wzór tego, jak powinno się organizować miejskie festyny gastronomiczne. Trzy dni, ponad 300 browarów z 80 krajów, 80 gatunków piwa. Obowiązkowo – jak to w Niemczech – koncerty zespołów folkowych, świetne jedzenie i mnóstwo dobrego humoru.

Miejsce: Karl-Marx-Allee, Friedrichshain

www.bierfestival-berlin.de

Viva la Musica

Oto okazja, dzięki której mamy szansę docenić rzadziej odwiedzane przez turystów, ukryte we wschodniej dzielnicy mieszkalnej Marzahn, przepiękne Ogrody Świata – unikalny park prezentujący rozmaite style ogrodnictwa, od japońskiego i chińskiego (zajmującego powierzchnię aż 27 tysięcy metrów kwadratowych!), przez  balijski po Angielski Labirynt. Równie wspaniała jest impreza, która odbywa się tu w sierpniu – orkiestry, chóry i soliści interpretują na wolnym powietrzu włoskich klasyków, m.in. Verdiego, Pucciniego i Vivaldiego. Niezwykłe przeżycie!

Miejsce: Ogrody Świata, Marzahn-Hellersdorf

http://www.berlin.de/events/2852469-2229501-viva-la-musica.html

WRZESIEŃ

 • BMW Berlin Maraton – Maraton Berliński

Jeden z najsłynniejszych miejskich maratonów na świecie odbywa się w Berlinie corocznie w ostatni weekend września. Punktualnie o godzinie 9.00 spod Statuy Zwycięstwa startuje ponad 40 tysięcy profesjonalistów i amatorów, chcących sprawdzić swoje siły na 42 kilometrach, a ponad milion  kibiców trzyma za nich kciuki i zagrzewa do walki. Maraton berliński uchodzi za najszybszy maraton świata (choć od jakiegoś czasu konkuruje na tym polu z Dubajem). Imprezie towarzysza liczne koncerty na żywo, całe miasto dosłownie żyje świętem biegaczy.

Miejsce: trasa maratonu biegnie przez wiele dzielnic i dystryktów, od placu Großer Stern przez Tiergarten, przez Alt-Moabit, tereny obok Reichstagu, Alexanderplatz, Karl-Marx-Allee, następnie na południe do Neukölln, wzdłuż parku Hasenheide, przez Kreuzberg, Steglitz, Zehlendorf, a następnie na północ do Kurfürstendamm, Potsdamer Platz do mety przy Bramie Brandenburskiej. Ulice są oczywiście zamknięte dla ruchu, a imponujący szpaler kibiców ciągnie się przez całą trasę.

www.bmw-berlin-marathon.com

 • IFA – Internationale Funkausstellung – Międzynarodowa Wystawa Radiowa

Tradycyjna nazwa kryje supernowoczesne targi multimedialne, prezentujące elektronikę użytkową, innowacyjne urządzenia i nowe technologie z ponad 100 krajów. 1 500 wystawców zajmujących powierzchnię 145 tysięcy metrów kwadratowych i średnio 240 tysięcy zwiedzających mówi samo za siebie – ta impreza ma rozmach!

Miejsce: Messe Berlin

b2c.ifa-berlin.de

 • Pyronale

Prawdziwe święto fajerwerków. Dwudniowe pokazy sztucznych ogni, konkurs na najbardziej efektowną fajerwerkową „choreografię”, mnóstwo uczestników z całego świata. Zapierające dech w piersiach widowisko – to trzeba zobaczyć!

Miejsce: Maifeld, w pobliżu Stadionu Olimpijskiego (Westend)

www.pyronale.de

PAŹDZIERNIK

 • Berlin Leuchtet – Festiwal Świateł

Wspaniała inicjatywa przemieniająca Berlin na kilka dni w migoczące, kolorowe widowisko. Znane i mniej znane budynki i konstrukcje miejskie „ubiera się” w specjalnie zaprojektowane iluminacje, tworzące po zmroku niezwykłe efekty wizualne.

Iluminowaną stolicę możemy zwiedzać na własną rękę lub zafundować sobie jedną z oferowanych przez miasto tras wycieczkowych – od specjalnych miejskich rowerów, przez przejazdy limuzyną po wycieczki statkiem, a nawet specjalnym „tramwajem”, który możemy wynająć w kilkanaście osób.

Nie mniej atrakcyjne są imprezy towarzyszące przedsięwzięciu – wielkie otwarcie festiwalu, zapierający dech w piersiach koncert w kościele katedralnym z udziałem laserowej harfy, nocne warsztaty fotografii, prezentacje multimedialne, happeningi artystyczne, koncerty jazzowe.

Miejsce: cały Berlin i wybrane miejsca koncertów, pokazów, wystaw i happeningów.

http://festival-of-lights.de

 •  Jazz Festival Berlin

Na przełomie października i listopada Berlin staje się międzynarodową stolica jazzu. Zjeżdżają tu artyści najróżniejszych odmian tego gatunku, by przez cztery dni dawać rewelacyjne koncerty w różnych miejscach stolicy, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Haus der Kulturen der Welt, Volksbühne, Haus der Berliner Festspiele, w klubach jazzowych Quasimodo i A-Trane.

www.berlinerfestspiele.de

Tag der Deutschen Einheit – Święto Zjednoczenia Niemiec

Oficjalne święto zjednoczenia 3 października 1990 roku obchodzone jest w Berlinie bardzo hucznie. Czterodniowa feta przy Bramie Brandenburskiej i na Straße des 17. Juni obejmuje fantastyczne koncerty i zabawę w iście niemieckim stylu: jest mnóstwo pyszności, są koncerty rockowe, niezwykłe iluminacje, fajerwerki, karuzele i atrakcje dla dzieci, czego natomiast nie ma, to typowo „patriotycznego” zadęcia. Zabawa miejska w najlepszym stylu!

Miejsce: Pariser Platz und Straße des 17. Juni

http://www.berlin.de/events/2716319-2229501-tag-der-deutschen-einheit-am-brandenburg.html

LISTOPAD

 • Berliner Märchentage – Berlińskie Dni Bajek

Wystawy, przedstawienia i eventy organizowane przez muzea, biblioteki i inne instytucje kulturalne. W czasie Dni Bajek prezentowane jest bajkopisarstwo z różnych regionów świata. Brzmi nudnawo? Nic z tych rzeczy.  W 300 miejscach Berlina możemy znaleźć ciekawe zajęcia, przedstawienia i imprezy dla małych i dużych fanów baśni i bajek.

www.maerchenland-ev.de

 • interfilm Berlin – Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Berlin słynie z wielkiego Berlinale, ale wśród twórców i miłośników kina krótkometrażowego prawdziwym świętem jest sześciodniowy festiwal interfilm. To najstarszy niemiecki festiwal filmowy (odbywa się od 1982 roku), prezentuje co roku około 500 filmów podzielonych na kategorie tematyczne, wśród których znajdziemy także wideoklipy.

Miejsce: Otwarcie i główny obiekt festiwalowy – Volksbühne, filmy wyświetlane są w różnych kinach – należy śledzić program. W ramach festiwalu również imprezy towarzyszące.

http://www.interfilm.de

 • Worldtronics

Święto fanów muzyki elektronicznej – festiwal i targi nowych technologii związanej z produkcją i prezentacją bitów electro. Trendy, innowacje, wykonawcy z różnych części świata – koncerty i pokazy oraz giełda sprzętu dla profesjonalistów.

Miejsce: Haus der Kulturen der Welt

http://www.hkw.de/de/programm/projekte/projekt_83258.php

GRUDZIEŃ

 • Jarmarki bożonarodzeniowe

Czas Adwentu w Niemczech kojarzy się przede wszystkim ze słynnymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, jednymi z najlepszych i najstarszych w Europie. W samym tylko Berlinie odbywa się aż około 60 kiermaszów – jeden bogatszy i ciekawszy od drugiego. Nie kojarzcie tych imprez z kiczem – to naprawdę urokliwe, świetnie zorganizowane i „rozrywkowe” miejsca dla dużych i małych łasuchów. Oprócz stoisk z pysznościami, grzanym winem i całą masą gwiazdkowych drobiazgów, odbywają się tu koncerty, występy chórów, rozmaite pokazy mistrzów rzemiosła, akcje charytatywne i inne eventy.

Miejsce: niemal wszystkie większe place i główne ulice Berlina. Do najpiękniejszych jarmarków należy ten przy Gendarmenmarkt, Jarmark św. Łucji na terenach Kulturbrauerei (Prenzlauer Berg), Jarmark przy pałacu Charlottenburg, Weinachtsmarkt na Spandau.

 • Sylwester w Berlinie

Jak w każdym dużym mieście, i w Berlinie corocznie organizowany jest z wielką pompą miejski Sylwester.

Ogromna impreza pod gołym niebem, rozciągająca się na dwukilometrowym odcinku od Bramy Brandenburskiej aż po Kolumnę Zwycięstwa Siegessäule, z wieloma scenami, na których występują zespoły i artyści z całego świata i reprezentujący najróżniejsze gatunki muzyczne, show świetlne i laserowe, niesamowity pokaz fajerwerków, stoiska z pysznościami z całego świata, a po północy -olbrzymia dyskoteka pod otwartym niebem, prowadzona przez znanych DJ-ów. Feta trwa do białego rana i gromadzi około miliona świętujących z całego świata. Atmosfera nie do opisania!

Miejsce: Straße des 17. Juni od Bramy Brandenburskiej do Kolumny Zwycięstwa.

 • Zeughausmesse – Targi Sztuki i Designu

Impreza związana ze sztuką użytkową. Mnóstwo wybitnych artystów i designerów prezentuje tu swoje dzieła z zakresu obróbki szkła, ceramiki, drewna; projektanci mebli, mody, biżuterii, wytworów ze skóry i innych. Jury co roku wybiera i nagradza najlepsze projekty, przyznawana jest tez specjalna nagroda Ingenious Creation za przygotowanie i artystyczną oprawę obiektu na potrzeby targów.

Miejsce: Deutsches Historisches Museum przy Unter den Linden

www.zeughausmesse.de

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *