mapa berlina dzielnice

Dzielnice Berlina

Od 2001 roku w Berlinie obowiązuje nowy podział administracyjny – zamiast, jak dawniej, 23 dzielnic, obowiązuje jedynie 12. Oczywiście rdzenni berlińczycy i wiele osoby długo związane z miastem do dziś posługują się raczej dawną nomenklaturą i pytając o drogę lub czytając internetowe przewodniki po mieście częściej spotkamy się z określeniem, że coś jest „na Kreuzbergu” czy „w Wedding” – bardziej precyzyjnie określającym lokalizację, niż poprawne uogólnienia.

Niemniej obecnie obowiązujący oficjalny układ dzielnic (Bezirk) przedstawia się następująco:

berlin-mitte-dzielnica Mitte

Centrum Berlina, obejmujące dawne dzielnice zachodniej części miasta: Tiergarten i Wedding oraz należącą dawniej do Berlina Wschodniego Mitte. To tutaj znajduje się większość najbardziej znanych historycznych, architektonicznych i kulturalnych atrakcji stolicy Niemiec: aleja Unter den Linden, Pariser Platz, Brama Brandenburska, Plac Poczdamski, Alexanderplatz, słynna wieża telewizyjna, budynki rządowe:  Reichstag, Bundestag, Bundesrat, większość ambasad, skarby architektury i dziedzictwa kulturalnego – Wyspa Muzeów, katedra Berliner Dom, Uniwersytet Humboldta, Nowa Synagoga, zamek Bellevue, nowoczesny budynek dworca Hauptbahnhof, pomnik Siegessäule, Kulturforum, wiele miejsc poświęconych pamięci ofiar wojny i reżimów, a także ZOO i olbrzymi park miejski Tiergarten. Mitte to również centrum berlińskiego shoppingu – do dyspozycji mamy tu liczne galerie handlowe, najbardziej znane domy towarowe z KaDeWe czy Galeries Lafayette na czele oraz główną ulicę handlową zachodniej części miasta – Kurfürstendamm. Przez Mitte przetacza się nieprzerwanie ogromna ilość turystów, których przyciągają nie tylko zabytki i muzea, ale także bogate życie kulturalne i rozrywkowe – teatry, filharmonie, kina, modne (i drogie) kluby i dyskoteki – Mitte, zwłaszcza w części wschodniej okręgu, to typowa dzielnica, która nigdy nie zasypia.

Friedrichshain-Kreuzberg

Dzielnica powstała z połączenia okręgu administracyjnego Friedrichshein – należącego wcześniej do Berlina Wschodniego i dzielnicy Berlina Zachodniego – Kreuzbergu. To najmniejszy okręg Berlina, położony na południowy wschód od Mitte. Charakteryzuje się niespójną zabudową i ciekawą, imprezową atmosferą – w tym ostatnim od jakiegoś czasu celuje zwłaszcza Friedrichshein, dawny ośrodek przemysłowy pełen opuszczonych industrialnych budynków, które dziś most-Oberbaumbrucke-w-berliniesą sceną berlińskiego życia artystycznego i muzycznego. Oprócz wielkiej ilości klubów i centrów kulturalnych, takich jak słynne Kulturbrauerei, BerghainBrotfabrikPfefferberg czy Arena, to właśnie tutaj otwarto w 2008 roku nowo wybudowaną halę widowiskowo-sportową O2 World, w której odbywają się występy największych światowych gwiazd oraz ważne wydarzenia sportowe. W dawnej dzielnicy Friedrichshein odnajdziemy tez najwięcej pozostałości po minionym ustroju, takie jak socjalistyczna zabudowa Karl-Marx-Allee czy  Ludowy Park Friedrichshain.

Kreuzberg z kolei, choć przestał być dzielnicą awangardy kreującą i wyznaczającą nowe trendy w takim stopniu, jak było to w latach 80-tych i 90-tych, to nadal ważny punkt na mapie berlińskiego życia nocnego – zwłaszcza okolice ulicy Oranienstrasse czy Schlesisches Tor. Kolorowy, młodzieńczy, urozmaicony – również etnicznie i (sub)kulturowo, z szeroką ofertą kawiarni, klubów, sklepów vintage i tureckich imbissów oferujących naprawdę pyszny street food, Kreuzberg do dziś przyciąga swoją swobodną, zawadiacką atmosferą.

berlin-prenzlauer-berg-dzielnicePankow

Dzielnica powstała z połączenia trzech północnych okręgów: spokojnego, post-DDR-owskiego Pankow, modnego Prenzlauer Berg i przedmiejskiej zabytkowej dzielnicy Weißensee. To ważne miejsce na mapie Berlina, łączące w sposób wyjątkowy historię i nowoczesność. Liczne zabytki, piękne kościoły, największa w Niemczech synagoga, klimatyczne knajpki na Schönhauser Allee, Kastanienallee i w innych miejscach Prenzlauer Bergu (po zjednoczeniu Niemiec dzielnica ta stała się ostoją bohemy, co znacząco wpłynęło na do dziś wyczuwalną specyficzną atmosferę), lokale ze znakomitą kuchnią, planetarium, fantastyczne parki, świetne sklepy i kluby nocne, a na Weißensee – ogromna (największa w Europie) żydowska nekropolia – Pankow to naprawdę kopalnia pomysłów i kondensacja tego, co najlepsze w Berlinie.

palac-charlottenburg-berlinCharlottenburg-Wilmersdorf

Serce zachodniej części miasta, dzielnica pełna hoteli, sklepów, restauracji i kawiarni. Dobrze tutaj zjeść, mieszkać, załatwiać rozmaite sprawy, zwiedzać. Znajdziemy tu między innymi Targi Berlińskie, Stadion Olimpijski, Operę Niemiecką, Uniwersytet Techniczny, uczelnię artystyczną, wspaniały Pałac Charlottenburg, górę Teufelberg – najwyższe sztuczne wzniesienie Berlina, usypane z ruin miasta pozostałych po II Wojnie Światowej – wszystko warte obejrzenia.

Spandau

spandau-berlin-cytadelaBardzo ładna, spokojna i zielona zachodnia dzielnica, oddalona od centrum, ale ze świetną komunikacją (metro). Przebywając tam, możemy chwilami odnieść wrażenie, że to już nie Berlin, lecz jakieś urocze miasteczko z własnym niepowtarzalnym klimatem. Spandau pochwalić się może okazałym ratuszem, Domem Gotyckim z XV wieku (najstarszy w Berlinie świecki budynek), kościołem św. Mikołaja, a przede wszystkim wspaniałą Cytadelą, uważaną za najlepiej zachowany obiekt fortyfikacyjny czasów renesansu w Europie Północnej. Ale ta dzielnica to przede wszystkim rekreacja, wypoczynek i dobra zabawa: piękny rozległy park miejski (Südpark) z przyległym centrum rekreacyjnym (kompleks basenów), przystań jachtowa, lokalny browar produkujący własne piwa, również sezonowe (można tu nie tylko wypić, ale też świetnie zjeść, a przy odrobinie szczęścia nawet posłuchać tradycyjnej muzyki na żywo). Latem na Zitadelle organizowane są koncerty gwiazd światowego formatu, przedstawienia teatralne, imprezy i festiwale.

Wannsee-berlin-dzielniceSteglitz-Zehlendorf

Dzielnica rozciągająca się na obszarze 100 km kwadratowych, powstała z połączenia zielonego Zehlendorfu i ciekawego, choć niedocenianego przez turystów Steglitz. Zehlendorf, wysunięty na południowy zachód, kojarzony jest przede wszystkim z eleganckimi rezydencjami najbardziej zamożnych mieszkańców Berlina – dotyczy to zwłaszcza terenów nad jeziorem Wannsee. Tędy przepływa rzeka Hawela, a tereny wokół to prawdziwa miejska oaza zieleni. Część wschodnia dzielnicy, dawne Steglitz, pochwalić się może wieloma pięknymi kościołami, wspaniałym ogrodem botanicznym, Muzeum Etnologicznym, skansenem archeologicznym Düppel, dziwaczną wieżą Bierpinsel, w której mieści się ciekawie zaaranżowana artystyczna kawiarnia, słynnym od lat 70-tych ogromnym domem handlowym Forum Steglitz i kilkoma innymi atrakcjami – naprawdę trudno się tu nudzić.

berlin-schoneberg-dzielnice berlinaTempelhof-Schöneberg

Południe Berlina ma swój wyjątkowy, specyficzny klimat. Spokojna atmosfera, szerokie bulwary, niebanalne obiekty i atrakcje, otwartość i dobry styl – Tempelhof-Schöneberg to kwintesencja miejskiego stylu życia w najlepszym wydaniu. Turystom dzielnica kojarzy się przede wszystkim z zamkniętym w 2008 roku lotniskiem Berlin-Tempelhof, które odegrało ważną rolę w historii miasta, a obecnie służy jako niemal 400-hektarowy teren rekreacyjny. Ale ten olbrzymi park miejski, o którego dalszych losach zadecydują prawdopodobnie najbliższe lata, to nie wszystko. Rozwija się okolica Teltow Canal, gdzie wybudowano imponujący obiekt Tempelhofer Hafen – piękne centrum handlowe przy porcie, w którym możemy zjeść najlepszą w Berlinie rybkę, podziwiając pływające barki i rozkoszując się sielankową atmosferą. Nieopodal stoi Ullsteinhaus – dawniej siedziba wydawnictwa Ullstein, obecnie budynek mieszczący galerię mody, kawiarnię, dyskotekę i kilka małych firm. Na Schönebergu z kolei znajdziemy słynny zabytkowy ratusz, ten sam, z którego przemawiał w 1963 roku prezydent Kennedy, deklarując: Ich bin ein Berliner, szerokie ulice i place, targi na wolnym powietrzu, wspaniałe piekarnie, kawiarnie, kluby otwarte na wszelkie orientacje – (Schöneberg tradycyjnie już uchodzi za najbardziej tolerancyjną dzielnicę – i tak bardzo pluralistycznego – Berlina, oraz unoszącego się tutaj ducha muzycznej awangardy – w końcu to tutaj (na Hauptraße) mieszkali tworzyli i bawili się David Bowie i Iggy Pop.

neukolln-berlin-imigranciNeukölln

Dawniej kojarzona z czeskimi uchodźcami („czeska wieś”), dziś nazywana „małą Turcją” – ma kiepską opinię ze względu na mieszkającą tu ilość muzułmańskich imigrantów (przede wszystkim hermetyczne klany libańskich Kurdów) i wysoką przestępczość. Statystyki rzeczywiście nie napawają optymizmem, stawiając Neukölln w szeregu najbardziej niebezpiecznych berlińskich dzielnic (obok blokowisk Marzahn i Reinickendorfu), jednak nie można demonizować – pokojowo nastawieni turyści spokojnie mogą spacerować głównymi ulicami dzielnicy (odradzamy jednak wieczorne eskapady – zwłaszcza w rejonach Hermannstrasse i Sonnenallee). Kiepski PR nie powinien odstraszyć nas do odwiedzenia licznych, wbrew pozorom, atrakcji: Alt-Rixdorf i Richardplatz, historyczne centrum dzielnicy, w którym możemy obejrzeć jeszcze fragmenty czeskiej osady z XIX wieku, Muzeum Czech, Schloss Britz – pięknie odrestaurowanego zameczku i przylegających do niego ogrodów, Hufeisensiedlung – przedziwny budynek z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, największy w Berlinie meczet Sehitlik na Columbiadamm, Teatr i Muzeum Lalek, cenione Muzeum Neukölln. Na dodatek Neukölln to największe berlińskie zagłębie świetnej tureckiej kuchni, miejsce na wyjątkowe zakupy (odbywają się tu wyjątkowe Flohmarkty, targi rękodzieła oraz Türkenmarkt – pachnący i kolorowy targ żywności orientalnej, ekologicznej i naturalnej. Jak widać, Neukölln ma dwa oblicza i przy zachowaniu ostrożności oraz poszanowania różnic kulturowych nie ma powodu, by pomijać tą drugą, historyczno-kulturalną twarz dzielnicy.

450px-Wuhlheide_Berlin-parkTreptow-Köpenick

Spokojna, południowo-wschodnia dzielnica, pełniąca przede wszystkim rolę tzw. sypialni Berlina – osiedla mieszkaniowe, place zabaw, przedszkola i kompleksy handlowe to głównie oblicze Treptow. Jednak jest tu też coś, co przyciąga Berlińczyków i turystów – olbrzymi park (a właściwie las) Wuhlheide – znany przede wszystkim fanom muzyki: w słynnym amfiteatrze Kindl Bühne Wuhlheide od lat swoje występy dają największe gwiazdy muzyki z całego świata. Ale Wuhlheide to także rekreacja: długie trasy spacerowe, mnóstwo dzikiej zieleni, kąpielisko, park miniatur Modellpark Berlin Brandenburg, tereny i obiekty sportowe i rekreacyjne… Mieszkańcy każdej metropolii życzyliby sobie takich „zielonych płuc” dla swojego miasta.

Marzahn-Hellersdorf

Dzielnica owiana kiepską sławą – ponure bloki pamietające epokę NRD, spora odległość od centrum, wysoka przestępczość, a także „reklama” jakiej robią tej okolicy zamieszkujące tu grupki neonazistów nie zachęcają do odwiedzin. Pozornie zresztą wydaje się, że faktycznie nie ma tu po co się fatygować, ale jednak jak to w Berlinie – każdy, nawet najmniej atrakcyjny zakątek potrafi zaskoczyć. Marzahn na przykład zdumiewa przepięknym parkiem – jednym z najładniejszym w całym, bogatym przecież w imponujące tereny zielone Berlinie. Ogrody Świata (Gärten der WeltErholungspark Marzahn) to 21 hektarów zieleni podzielonej na kwartały w różnych stylach roślinności – to naprawdę robi wielkie wrażenie.

240px-Rathaus-Berlin-LichtenbergLichtenberg

Dzielnica powstała z połączenia okręgów Lichtenberg i Hohenschönhausen. Jeśli chcecie „powspominać” najlepsze czasy NRD – to zdecydowanie najlepsze miejsce. Pozostałości po upadłym ustroju widać tutaj na każdym kroku – od ogrodu zoologicznego Tierpark Berlin-Friedrichsfelde, przez liczne pomniki upamiętniające socjalistyczne osobistości, po typowe dla epoki blokowiska – wszystko „pachnie” tu (nieco zaniedbaną) przeszłością. Okolica naprawdę nie należy do specjalnie atrakcyjnych, choć nie można odmówić jej pewnego „smaczku”; niestety, od odwiedzin skutecznie odstrasza sława dzielnicy, w której roją się neonaziści i nie są to tylko plotki. Wszelkie patologie dotyczą jednak przede wszystkim głębiej położonych ulic Lichtenbergu, natomiast rejon graniczący z Friedrichshein jest całkiem spokojną okolicą i jeśli tylko nie przyjdzie nam do głowy spacerować samotnie o zmroku wykrzykując liberalne hasła – na pewno nie musimy ich unikać.

Reinickendorf

Północno-zachodnia dzielnica, kojarzona niestety głównie tylko z blokowiskami i raperem Sido – a niesłusznie. Reinickendorf to bowiem także piękne zielone tereny nad jeziorem Tegel, przyjemne knajpki, restauracje, pensjonaty, urocza dzielnica willowa Frohnau, a także atrakcja kulturalna w postaci organizowanej tu serii koncertów Reinickendorf Classics. To także zakupy w miłej atmosferze – na przykład w Tegel-Center na Gorkistrasse. Dzielnica naprawdę warta posmakowania, a nawet zamieszkania, choć do centrum jest stąd dosyć daleko.

mapa-berlina-dzielnice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *