Lotniska w Berlinie

Jeśli chodzi o infrastrukturę lotniczą, sytuacja Berlina jest dosyć kłopotliwa. Jako stolica kraju miasto powinno – zgodnie z oczekiwaniami podróżnych i mieszkańców – dysponować wielkim, nowoczesnym lotniskiem na miarę zachodnioeuropejskiej metropolii. I właściwie tak jest, ale póki co… tylko w teorii. Budowany od 2006 roku międzynarodowy port lotniczy Berlin-Brandenburg imienia Willy’ego Brandta przy autostradzie A113 na południe od Berlina jest potężnym i imponującym, lecz niestety stale nie ukończonym przedsięwzięciem, które miało zastąpić trzy berlińskie lotniska: Tempelhof, Tegel i Schönefeld. To największa inwestycja infrastrukturalna Niemiec; obiekt ma obsługiwać od 30 do nawet 50 milionów pasażerów rocznie. Niestety, planowane na 2012 rok otwarcie jest stale przesuwane: a to z powodu problemów z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, a to z powodu niewystarczającej ochrony okolicznych mieszkańców przed hałasem, a to z powodu usterek. Praktycznie gotowe do użytku lotnisko stoi więc póki co puste i nieużywane, generując koszty i czekając na swój wielki moment; ponieważ końca problemów nie widać, prawdopodobnie nie nastąpi on jednak wcześniej niż w 2015 roku. Jak widać, spektakularne potknięcia w zakresie tego typu inwestycji zdarzają się w każdym kraju, nawet słynącym z solidności i doskonałej myśli technicznej Niemcom.

Póki nie nastąpi inauguracja działalności lotniska Berlin-Brandenburg, stolica Niemiec zdana jest na wysłużone, pamiętające czasy zimnej wojny i bynajmniej nie spełniające wymogów przepustowości lotniska Tegel i Schönefeld. Słynny port lotniczy Tempelhof został zamknięty w 2008 roku.

Lotnisko Schönefeld (SXF) – międzynarodowy i krajowy port lotniczy położony około 20 km od centrum Berlina, na południowo-wschodnim skraju metropolii. 4 terminale obsługują loty do około 30 krajów świata.

W obrębie lotniska funkcjonują trzy parkingi otwarte i jeden kryty, w tym jeden parking krótkookresowy (bezpłatny postój do 5 minut, 5-15 minut – 2,50 euro).

Do lotniska SXF dojechać można samochodem zjeżdżając z autostrady A113 zjazdem Schönefeld Süd. Autostrada A113 łączy się bezpośrednio z obwodnicą Berliner Ring; jadąc od centrum miasta, należy zjechać z Ringu na skrzyżowaniu Schönefelder Kreuz.

Z centrum Berlina na lotnisko Schönefeld kursują kolejki S-Bahn (S9, S45), autobusy (m.in. 163, 164, 171, 734, 735, 736, 741, 742, N7, N60, SXF2, X7, nocne linie N7 i N60) oraz linie kolei regionalnych Airport Express (z dworca Hauptbahnhof).

Na dojazd do lotniska z centrum Berlina należy liczyć minimum 30 minut. Jeśli poruszamy się komunikacją miejską, pamiętajmy, że Schönefeld należy już do strefy C.

Berlin – Tegel (TXL) – port lotniczy im. Otto Lilienthala, położony w północnej części Berlina, około 8 km od centrum miasta.

Na lotnisko dostać się można za pośrednictwem kilku linii autobusowych, łączących Tegel z centrum miasta (109, 128, ekspresowe X9 JetExpressBus i TXL JetExpressBus). Lotnisko Tegel znajduje się w strefie taryfowej B.

Dojazd do lotniska samochodem jest komfortowy i wynosi z centrum około 20-25 minut. Od północy dojeżdża się tutaj autostradą A111, połączoną bezpośrednio z berlińskim Ringiem (obwodnicą A10), z której należy zjechać na skrzyżowaniu Kreuz Oranienburg. Jadąc od południa, najlepiej pojechać najpierw autostradą A100, a z kierunku Poczdamu – autostradą A115.

Lotnisko dysponuje czterema parkingami otwartymi i dwoma krytymi. Opłata na parkingu krótkiego postoju wynosi 2,50 euro za postój do 15 minut.

Cechą wyróżniającą to stare, pamiętające jeszcze powojenną blokadę Berlina Zachodniego lotnisko jest ogromny i bardzo atrakcyjny taras widokowy, z którego obserwować można pracę portu.

Jedno przemyślenie nt. „Lotniska w Berlinie”

  1. VipTaxi.pl oferuje transfery indywidualne typu taxi z lotnisk w Berlinie do Szczecina w cenie 299 zł.
    Również w miarę wolnych miejsc 1os door to door w cenie 80 zł.
    Przejazd autobusem 7 x dziennie – 49 zł.
    Pełna oferta na naszej stronie http://www.viptaxi.pl
    607130837

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *