Muzea w Berlinie

W stolicy Niemiec znajduje się prawie 200 muzeów, niezliczona ilość galerii i wystaw stałych oraz czasowych. Od szacownych państwowych instytucji gromadzących skarby dziedzictwa kulturowego, przez nowoczesne interaktywne centra nauki i sztuki przypominające parki rozrywki po kameralne tematyczne oazy dla pasjonatów – w Berlinie na każdym kroku czeka na nas propozycja w większości świetnie przygotowanej, bogatej w treść i atrakcyjnej w formie ekspozycji.

Przy tak olbrzymiej ofercie wybór atrakcji, której warto poświęcić swój czas, nie należy do łatwych i chyba większość turystów, zwłaszcza tych zainteresowanych sztuką, czuje się nieco sfrustrowana widząc, że kilka dni pobytu na pewno nie wystarczy na zapoznanie się z większością atrakcji. Możemy jednak wyodrębnić kilka najciekawszych „żelaznych punktów” na początek. Jeśli jesteście w Berlinie pierwszy raz, nie pomińcie tych miejsc na mapie swojego zwiedzania!

 • Wyspa Muzeów (Museumsinsel)

Położona na Szprewie, w samym sercu Berlina wyspa jest mekką miłośników architektury i sztuki wszystkich epok. Wyspa Muzeów została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest jednym z największych i najbardziej imponujących kompleksów muzealnych świata. Obowiązkowy punkt wizyty dla każdego miłośnika sztuki i historii. W skład zespołu wchodzi:

Stare Muzeum (Altes Museum)

Najstarsze muzeum publiczne Prus, wybudowane w stylu klasycystycznym w latach 1825-1828. Na parterze mieszczą się bogate zbiory rzeźb greckich, etruskich i rzymskich (Antikensammlung), a na piętrze kolekcja zabytków starożytnego Egiptu (Ägyptisches Museum und Papyrussammlung).

Bilety: 10 euro normalny / 5 euro ulgowy

Muzeum im. Bodego (Bode-Museum)

Wyspa-muzeow-berlin
Muzeum im. Bodego

Muzeum mieści się w neobarokowym budynku wzniesionym w latach 1897-1904. Do najważniejszych zbiorów należą: kolekcja malarstwa (m.in. Donatello, Verrocchio, Bernini), kolekcja rzeźb z kości słoniowej z XVII i XVIII wieku, kolekcja sztuki bizantyjskiej, bogaty dział numizmatyczny.

Bilety: 8 euro normalny / 4 euro ulgowy

Nowe Muzeum (Neues Museum)

Bogate zbiory sztuki starożytnego Egiptu (wraz ze słynnym popiersiem egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e.) oraz zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i z wczesnego średniowiecza.

Bilety: 12 euro normalny / 6 euro ulgowy

Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)

To jedno z najbardziej znanych i najlepiej wyposażonych muzeów w Niemczech. Słynie ze zbiorów architektury i rzeźby starożytnej; wśród nich m.in. słynna babilońska Brama Isztar z czasów Nabuchodonozora II czy rzymska Brama Targowa z Miletu.

W skład Muzeum Pergamońskiego wchodzą trzy muzea: Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej (Vorderasiatisches Museum) oraz Muzeum Sztuki Islamskiej.

Bilety: 12 euro normalny / 6 euro ulgowy

Stara-galeria-narodowa-berlin
Stara Galeria Narodowa

Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie)

Zbiory obejmują XIX-wieczne malarstwo i rzeźbę – od klasycyzmu i romantyzmu z I połowy XIX wieku, przez realizm i impresjonizm po modernizm.

Bilety: 12 euro normalny / 6 euro ulgowy

Można kupić jeden bilet uprawniający do wejścia do wszystkich muzeów wchodzących w skład kompleksu Museumsinsel:18 euro normalny/ 9 euro ulgowy. W każdy czwartek od godz. 18.00 wstęp do muzeów jest bezpłatny.

Lokalizacja: Museumsinsel leży w centrum miasta, na Szprewie, w dzielnicy Mitte, między ulicami Am Kupfergraben i Bodestrasse.

Wyspa Muzeów - mapka
Wyspa Muzeów – mapka
 • Centrum kultury Kulturforum
berlin-kulturforum
Kulturforum

To ośrodek kultury i sztuki w samym centrum Berlina, nieopodal Potsdamer Platz, obejmujący Filharmonię Berlińską i Salę Muzyki Kameralnej, Muzeum Rzemiosła Artystycznego, Muzeum Instrumentów MuzycznychBibliotekę Pruską, a przede wszystkim imponującą Galerię Malarstwa (Gemäldegalerie Berlin) i Nową Galerię Narodową (Neue Nationalgalerie).

Gemäldegalerie to jeden z największych zbiorów malarstwa na świecie, bazujący na dziełach sztuki kolekcjonowanych przez pruskich Hohenzollernów w XVIII wieku. W kolekcji obrazy europejskich artystów, takich jak Albrecht Dürer, Rafael Santi, Tycjan, Caravaggio, Peter Paul Rubens, Rembrandt, Johannes Vermeer. Do galerii należy też Gabinet Rycin i Biblioteka Sztuki. Trasa dla zwiedzających liczy prawie dwa kilometry, obejmuje 72 sale ekspozycyjne oraz hol przeznaczony do wystaw tymczasowych.

Bilety: 10 euro normalny / 5 euro ulgowy

Neue Nationalgalerie – mieszcząca się w modernistycznym, przeszklonym budynku galeria prezentująca stałą ekspozycję sztuki XX wieku (m.in. Pablo Picasso, Paul Klee, Giorgio De Chirico, Salvador Dalí, Otto Dix, Max Ernst, Miró) oraz najnowszej, a także wystawy czasowe (gościła tu m.in. ekspozycja nowojorskiego MoMa i retrospektywna wystawa z okazji 80. rocznicy urodzin Helmuta Newtona). Punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników sztuki nowoczesnej.

new-national-gallery-in-berlin-561274-m
Nowa Galeria Narodowa

Bilety: 8 euro normalny / 4 euro ulgowy

Podobnie jak na Wyspie Muzeów, w czwartki od godziny 18.00 wstęp jest bezpłatny.

Lokalizacja: Tiergarten, Matthäikirchplatz

 • Hamburger Bahnhof
berlin-hamburger-bahnhof-galeria-sztuki
Hamburger Bahnhof

Mieszczące się w dawnym XIX-wiecznym dworcu (jeden z najstarszych dworców zachowanych na terenie Niemiec) muzeum sztuki współczesnej. Bogate zbiory największych artystów XX wieku, m.in. Josepha Beuysa, Anselma Kiefera, Roya Lichtensteina, Richarda Longa, Andy’ego Warhola oraz Berda Koberlinga, a także ciekawe wystawy sezonowe.

Bilety: 14 euro normalny / 7 euro ulgowy

Lokalizacja: Invalidenstraße 50-51

 

 • Muzeum Fotografii – Fundacja Helmuta Newtona  (Museum für Fotografie – Helmut Newton Stiftung) – obszerna ekspozycja zdjęć Helmuta Newtona oraz przedmiotów związanych z jego pracą (aparaty, akcesoria itp.).

Bilety: 10 euro normalny / 5 euro ulgowy

 • Nieopodal Muzeum Fotografii znajduje się Camera Work, druga mekka miłośników fotografii. Galeria organizuje bardzo ciekawe wystawy czasowe największych sław fotografii. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.
 •  Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde) – największy na świecie zrekonstruowany szkielet dinozaura, najlepiej zachowany skamieniały okaz ptaka z rodziny Archaeopteryx oraz ponad 30 milionów innych eksponatów z zakresu zoologii, paleontologii i mineralogii. To największe muzeum historii naturalnej w Niemczech i jedno z najbogatszych i najciekawszych tego typu placówek na świecie.

Bilety: 5 euro normalny / 3 euro ulgowy

muzeum-historii-naturalnej-berlin-invalidienstrasse
Muzeum Historii Naturalnej

Lokalizacja: Leibniz-Institut für Evolutions- und Biodiversitätsforschung, Invalidenstraße 43

 •  Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum) – punkt obowiązkowy dla małych i dużych „chłopców” i nie tylko. Ogromny przekrój tematyczny, obejmujący rozwój technologii na przestrzeni wieków, m.in. wystawa kolei, lotnictwa, motoryzacji, nawigacji morskiej, fotografii, telekomunikacji, browarnictwa i wiele innych, a także należące do muzeum centrum nauki.

Bilety: dorośli 6 euro,  dzieci 6-18 lat 3,50 euro, dzieci poniżej 6 roku życia wstęp bezpłatny. Bilet obowiązuje też w Muzeum Historii Naturalnej.

muzeum-techniki-berlin
Niemieckie Muzeum Techniki

Lokalizacja: Trebbiner Straße 9

 • Ekspozycje, które po prostu wypada odwiedzić będąc w Berlinie – przedstawiające historię miasta Märkisches Museum i The Story of Berlin. Szczególnie interesująca jest ta druga wystawa – muzeum mieści się w dawnych schronie przeciwatomowym z czasów zimnej wojny, głęboko pod ziemią, i w formie interaktywnej podróży w czasie opowiada historię Berlina od zarania miasta po dzień dzisiejszy.

  Märkisches_Museum_Berlin
  Märkisches Museum

Bilety: Märkisches Museum 5 euro normalny / 3 euro ulgowy, dzieci i młodzież do 18 roku życia wstęp bezpłatny; w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 12.00-17.30 wstęp darmowy dla wszystkich.

The Story of Berlin – 12 euro normalny / 9 euro ulgowy / dzieci w wieku 6-16 l. 5 euro

Lokalizacja: Märkisches Museum : Am Köllnischen Park 5, The Story of Berlin: Kurfürstendamm 207-208

 • DDR-Museum_BerlinDDR Museum – powstałe na fali tzw. ostalgii, czyli swoistego sentymentu związanego z minioną epoką interaktywne muzeum ukazujące życie codzienne w czasach NRD. To trzeba zobaczyć!

Bilety: 6 euro normalny / 4 euro darmowy

Lokalizacja: Karl-Liebknecht-Str. 1

 • East Side Gallery – najdłuższy (1,3 km) zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego i największa na świecie galeria na świeżym powietrzu. Ponad 100 oryginalnych graffiti autorstwa artystów z całego świata powstałe po upadku muru, z których niektóre (np. Brotherly Kiss) zrobiły prawdziwą karierę. Wstęp darmowy.

Lokalizacja: Mühlenstraße

 • Topografia terroru (Topographie des Terrors) – wystawa zlokalizowana w miejscu budynków, które w latach 1933-1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS, mieściło się tu też więzienie i biuro niemieckiego kontrwywiadu. To jedno z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych (średnio pół miliona turystów rocznie) miejsc pamięci w Berlinie, ukazujące historię i funkcjonowanie aparatu opresji III Rzeszy. Wystawa obejmuje ekspozycję zewnętrzną (trasa z 15 punktami opisanymi na tablicach informacyjnych) oraz centrum dokumentacyjne.

Lokalizacja: róg Wilhelmstrasse i Niederkirchnerstrasse

 •  Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum Berlin) – otwarte w 2001 roku, znane zarówno ze względu na swoją poruszającą treść, jak i szokującą formę muzeum to jedno z największych na świecie tego typu miejsc dotyczących historii narodu żydowskiego. Bryła projektu Daniela Libeskinda ma formę połamanej gwiazdy Dawida. Budynek zachwyca swoją ekspresją i głęboką symboliką – przecinające gmach osie, puste przestrzenie, instalacja przedstawiająca ponad 10 tysięcy ludzkich twarzy z ustami otwartymi do krzyku (dzieło Menashe Kadishmana), przerażająca Wieża Holocaustu, Ogród Wypędzonych z 48 betonowymi słupami wypełnionymi ziemią z Izraela. Wizyta w tym muzeum jest przeżyciem emocjonalnym, którego się nie zapomina.

  muzeum-zydowskie-berlin-libeskind
  Muzeum Żydowskie

Bilety: 8 euro normalny / 3 euro ulgowy, dzieci poniżej 6. roku życia wstęp darmowy

Lokalizacja: Lindenstraße 9-14

 • Muzeum Checkpoint Charlie – muzeum muru berlińskiego mieszczące się w budynku przy dawnym przejściu granicznycm Checkpoint Charlie – jednym z najważniejszych przejść z okresu zimnej wojny, działającym od 1961 do 1989 roku. To drugie, obok Pergamonu, najchętniej odwiedzane muzeum w Berlinie. Gromadzi eksponaty, zdjęcia, filmy i dokumenty obrazujące historię podzielonego Berlina. Sporo miejsca poświęcono historii dramatycznych ucieczek mieszkańców Berlina Wschodniego na Zachód.

Bilety: 12.50 euro normalny, 9.50 euro ulgowy

Muzeum-muru-berlinskiego-Checkpoint_Charlie_Berlin
Checkpoint Charlie

Lokalizacja: Friedrichstraße 43-45

 • Martin-Gropius-Bau – miejsce największych w Europie i najbardziej renomowanych wystaw czasowych, przyciągających corocznie kilkaset tysięcy zwiedzających.

3-dniowa karta Museumpass Berlin, upoważniająca do wejścia do 50 muzeów narodowych i innych berlińskich obiektów (m.in. katedry Berliner Dom) kosztuje 24 euro (normalna) lub 12 euro (ulgowa). Szczegóły i lista obiektów objętych programem Museumpass Berlin: Museumpass.

2 przemyślenia nt. „Muzea w Berlinie”

 1. Pingback: - Nach Berlin
 2. Witam, chciałam zapytać kto jest uprawniony do biletów ulgowych. Czy emetyci – powyżej 65 roku życia mają jakieś zniżki w muzeach? pozdrawiam Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *