Lotniska w Berlinie

Jeśli chodzi o infrastrukturę lotniczą, sytuacja Berlina jest dosyć kłopotliwa. Jako stolica kraju miasto powinno – zgodnie z oczekiwaniami podróżnych i mieszkańców – dysponować wielkim, nowoczesnym lotniskiem na miarę zachodnioeuropejskiej metropolii. I właściwie tak jest, ale póki co… tylko w teorii. Czytaj dalej Lotniska w Berlinie

Karty turystyczne – jedź i zwiedzaj!

Dla osób, które po Berlinie zamierzają poruszać się za pośrednictwem komunikacji miejskiej, a przy tym chcą spędzić czas w sposób naprawdę aktywny i urozmaicony: dużo zwiedzać, korzystać z oferty kulturalnej, brać udział w eventach, pobawić się w klubach i spróbować lokalnej czy egzotycznej kuchni – stworzono specjalne karty turystyczne, pozwalające uzyskać zniżki w rozmaitych punktach, a przy tym umożliwiające przejazdy metrem, kolejką i autobusami praktycznie bez ograniczeń. W Berlinie dostępne są przede wszystkim dwie najważniejsze tego typu karnety: Czytaj dalej Karty turystyczne – jedź i zwiedzaj!

Berlin ZOB – Centralny Dworzec Autobusowy

Zentraler Omnibusbahnhof – Centralny Dworzec Autobusowy położony w zachodniej części Berlina, w dzielnicy Charlottenburg (Masurenallee 4-6), tuż przy terenach Targów Berlińskich (Messe Berlin) i Berlińskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (ICC). Główny przystanek rozmaitych przewoźników z Niemiec i Europy, również autobusów linii PolskiBus.

Dworzec, choć położony nieco na uboczu względem centrum miasta, ma znakomite połączenie z resztą miasta. Kursują tutaj linie kolejki S-Bahn (stacja Messe Nord/ICC), oraz jedna z najpopularniejszych linii metra (stacja Kaiserdamm) – U2, biegnąca z zachodu przez centrum i południe aż na północny wschód miasta. Przy dworcu znajdują się też przystanki autobusów miejskich oraz postój taksówek. W bezpośrednim sąsiedztwie ZOB stoi hotel należący do sieci Ibis (Ibis Messe).

Jeśli chcemy dostać się na ZOB samochodem, musimy kierować się na północ wewnętrzną autostradą A100, zjeżdżając na Messedamm-Süd. Parking znajdziemy przy ulicy Soorstrasse (PKW-Parkplatz Omnibusbahnhof ZOB), czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Opłaty: pierwsze 30 minut – 0,50 euro, każde następne 30 minut – 1 euro; karta całodniowa – 22 euro.

W hali dworca znajduje się przechowalnia bagażu.

foto: www.visitberlin.de
foto: www.visitberlin.de

 

Berlińskie taksówki

W Berlinie funkcjonuje kilka korporacji taksówkowych, ale zasady pobierania opłat są jednolite w całym mieście. Początkowa opłata to 3,20 euro, a za każdy następny kilometr płacimy 1,65 euro (trasa do 7 km) lub 1,28 euro (powyżej 7 km); postój (wliczane także korki) – 25 euro. Należy też liczyć się z dopłatami: przewóz powyżej 5 osób (nie więcej niż 8) – 1,50 euro za osobę, płatność bezgotówkowa – 0,50 euro oraz s Sztuka bagażu o dużych gabarytach – 1 euro.

Tutaj obliczysz, ile zapłacisz za kurs taksówką w wybrane miejsce: Kalkulator kursów taksówek w Berlinie

Kursy z i na lotnisko Schönefeld

Na lotnisku Schönefeld postój taksówek znajdziemy na terenie podjazdu przed terminalem A.

Zawsze korzystajmy wyłącznie z pojazdów oznakowanych, oczekujących na przeznaczonym do tego celu miejscu. Jeżeli z jakiegoś powodu na postoju brakuje pojazdów, możemy przywołać taksówkę dzwoniąc pod wybrany numer:

Airport Taxi BB: +49 30 810588888
  Taxi Berlin: +49 30 202020
Würfelfunk: +49 30 210101
  TaxiFunk Berlin: +49 30 443322
Quality Taxi: +49 30 263000
City-Funk Berlin: +49 30 210202
Funk Taxi Berlin: +49 30 261026

 

 

Komunikacja miejska – metro, S-Bahn i nie tylko

urban-life-477442-mBerlin ma jedną z najlepiej zaprojektowanych i najsprawniej działających sieci komunikacyjnych w Europie. Punktualność, ogromna liczba połączeń, dostępność informacji i map, przejrzysty system opłat, dobrze rozlokowane przystanki i duży wybór środków transportu miejskiego sprawiają, że nawet najbardziej leniwym turystom najwygodniej jest zostawić samochód na hotelowym parkingu lub którymś z darmowych Parkplatzów i zwiedzać miasto korzystając z tych udogodnień. Czytaj dalej Komunikacja miejska – metro, S-Bahn i nie tylko