Samochód w Berlinie. Gdzie zaparkować?

Komunikacja miejska w Berlinie to prawdziwy majsterszczyk na skalę światową. W większości przypadków nawet przy mniej standardowych planach eksploracji miasta naprawdę nie ma potrzeby zdawać się na inne środki lokomocji. Jeśli chodzi o poruszanie się samochodem po metropolii, to można powiedzieć, że jest wprost przeciwnie: typowe dla wielkiego miasta korki w godzinach szczytu, drogie, trudne do zlokalizowania i często całkowicie zajęte parkingi, pierwszeństwo tramwajów we wschodniej części miasta i wszechobecne objazdy z powodu ciągłej rozbudowy stolicy to dzień powszedni kierowcy w Berlinie. W tym mieście wyraźnie uprzywilejowanie są piesi i rowerzyści – to się widzi i czuje. Dlatego, mimo że dojazd do obrzeży miasta jest bardzo komfortowy dzięki autostradowej obwodnicy Berliner Ring, to jednak by naprawdę docenić potencjał miasta i oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu radzimy zostawić auto poza centrum i ruchliwymi dzielnicami. Czytaj dalej Samochód w Berlinie. Gdzie zaparkować?

Dojazd do Berlina

Berlin leży w północno-wschodniej części Niemiec, około 90 km od granicy z Polską. Podróż nie stwarza zatem większych problemów i jest komfortowa, zwłaszcza dla mieszkańców zachodniej Polski, którzy najczęściej wybierają samochód lub autobus. Wrocław i Berlin dzieli 345 km, z Poznania mamy do pokonania 280 km, ze Szczecina – 144 km, a z Kostrzyna – zaledwie 103 km. Nieco dalszą podróż muszą odbyć mieszkańcy Łodzi (473 km), Gdańska (500 km), Katowic (550 km), Warszawy (589 km), Krakowa (597 km) oraz wschodnich rejonów Polski.  Jednak niezależnie do odległości, jaką musimy pokonać, trasa nie powinna przysporzyć większych problemów, zwłaszcza że wybór środków lokomocji jest spory.

berlin-autostrada-zjazdDo Berlina samochodem

Najwygodniejsza opcja to skorzystanie z zewnętrznej obwodnicy tzw. Berliner Ring. Najlepiej zjechać z Ringu dopiero w momencie, gdy jesteśmy najbliżej miejsca docelowego – co prawda poruszanie się po Berlinie jest  stosunkowo komfortowe (jak na tak duże miasto), jednak zdecydowanie wygodniej i szybciej dotrzemy na miejsce nie klucząc po centrum aglomeracji. Zjazdy z Ringu są znakomicie oznaczone.

Jeżeli mamy zamiar wjechać autem do centrum miasta (choć wiele osób pozostawia samochód na przedmieściach – to świetny pomysł ze względu na doskonale zorganizowaną komunikację miejską; auto możemy zostawić na jednym z bezpłatnych parkingów Park & Ride), musimy zaopatrzyć się wcześniej w Umweltplakette. W obrębie berlińskiej kolei miejskiej funkcjonuje strefa ochrony środowiska (‚zielona strefa’, Umwelt Zone), do której wjeżdżać mogą tylko samochody oznakowane nalepką potwierdzającą, że pojazd nie przekracza określonego limitu emisji spalin. Wjazd do ‚zielonej strefy’ bez wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia grozi mandatem w wysokości 40 euro.

Oznaczenie Umweltplakette kupimy na terenie Niemiec w urzędach dzielnicowych, warsztatach samochodowych oraz w stacjach kontroli technicznej, np. TÜV. Koszt plakietki waha się w granicach 5-15 euro.

Plakietki możemy również zamówić przed podróżą – taka opcja będzie nieco droższa, ale zaoszczędzi nasz czas, a pewnych sytuacjach także nerwy (rozważmy to rozwiązanie, gdy wybieramy się do Berlina w niedzielę lub dzień świąteczny albo kiedy dojeżdżamy do centrum miasta późnym wieczorem – stacje diagnostyczne i warsztaty samochodowe najczęściej są wówczas pozamykane). Kopię lub skan dokumentów pojazdu należy przesłać pocztą, faksem lub mailem na adres miejsca wydawania oraz dokonać opłaty. Na zamówioną plakietkę poczekamy minimum dwa tygodnie. Zamówienie możemy złożyć na stronie Berlin.de – Feinstaubplakette.

Zakupione plakietki są ważne bezterminowo na całym obszarze Niemiec.

Uwaga: obecnie obowiązują regulacje przejściowe, zgodnie z którymi pojazdy zarejestrowane za granicą (w tym w Polsce) posiadające żółte plakietki mogą wjeżdżać na teren „zielonej strefy” w Berlinie do dnia 31 grudnia 2014 r. (dotyczy to również oznaczonych żółtą plakietką autobusów turystycznych).

Autobusem

Ze wszystkich większych miast zachodniej Polski, a także z Warszawy i wielu miejsc w pozostałych regionach Polski odjeżdżają autobusy do Berlina; połączenia te obsługiwane są przez prywatnych przewoźników, takich jak Eurolines, Ecolines, Orland, Berlinea i innych. Coraz większą furorę robi przewoźnik Polski Bus, który wyróżnia się wyjątkowo niskimi cenami przejazdów (teoretycznie do Berlina można pojechać już za 1 zł – obowiązuje zasada pierwszeństwa rezerwacji; w praktyce najczęściej cena za przejazd kształtuje się w granicach 30-50 zł, co nadal jest kwotą relatywnie niską). Nowoczesne autokary linii Polski Bus do Berlina odjeżdżają z Poznania, Łodzi i Warszawy.

Autobusy zatrzymują się zwykle na Zentraler Omnibusbahnhof – dworcu autobusoym w zachodniej części miasta, tuż przy terenach targów berlińskich ICC, lub na lotniskach, przede wszystkim na południowym Schönefeld. Z obu tych miejsc łatwo dotrzeć metrem lub taksówką do dowolnego punktu miasta.

Pociągiem

Bezpośrednie pociągi Euro City do Berlina kursują z Warszawy, Gdyni, Szczecina, Krakowa i Poznania. Ceny biletów zaczynają się od ok. 15 euro. Tańszym sposobem będzie dotarcie do Słubic, przekroczenie granicy i udanie się do Berlina pociągiem regionalnym z Frankfurtu nad Odrą. Można także ‚polować’ na korzystne oferty cenowe, jakimi często kusi PKP.

Samolotem

To oczywiście najszybszy, ale i najdroższy sposób dotarcia do stolicy Niemiec. Jeśli chcemy znaleźć się w Berlinie błyskawicznie (podróż z Warszawy trwa ok. 80 minut), musimy zapłacić minimum 600 zł (loty obsługuje linia Air Berlin). Obecnie samoloty z Polski lądują na lotnisku Tegel na północy miasta i Schönefeld na południu. Niebawem (prawdopodobnie w 2014 roku) oba te porty lotnicze zastąpi nowe Flughafen Berlin Brandenburg (w pobliżu Schönefeld). Połączenia bezpośrednie z Berlinem mają trzy miasta: Warszawa, Kraków i Gdańsk; od kwietnia samoloty do Berlina będą latać także z Poznania.