Lotniska w Berlinie

Jeśli chodzi o infrastrukturę lotniczą, sytuacja Berlina jest dosyć kłopotliwa. Jako stolica kraju miasto powinno – zgodnie z oczekiwaniami podróżnych i mieszkańców – dysponować wielkim, nowoczesnym lotniskiem na miarę zachodnioeuropejskiej metropolii. I właściwie tak jest, ale póki co… tylko w teorii. Czytaj dalej Lotniska w Berlinie

Berlin ZOB – Centralny Dworzec Autobusowy

Zentraler Omnibusbahnhof – Centralny Dworzec Autobusowy położony w zachodniej części Berlina, w dzielnicy Charlottenburg (Masurenallee 4-6), tuż przy terenach Targów Berlińskich (Messe Berlin) i Berlińskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (ICC). Główny przystanek rozmaitych przewoźników z Niemiec i Europy, również autobusów linii PolskiBus.

Dworzec, choć położony nieco na uboczu względem centrum miasta, ma znakomite połączenie z resztą miasta. Kursują tutaj linie kolejki S-Bahn (stacja Messe Nord/ICC), oraz jedna z najpopularniejszych linii metra (stacja Kaiserdamm) – U2, biegnąca z zachodu przez centrum i południe aż na północny wschód miasta. Przy dworcu znajdują się też przystanki autobusów miejskich oraz postój taksówek. W bezpośrednim sąsiedztwie ZOB stoi hotel należący do sieci Ibis (Ibis Messe).

Jeśli chcemy dostać się na ZOB samochodem, musimy kierować się na północ wewnętrzną autostradą A100, zjeżdżając na Messedamm-Süd. Parking znajdziemy przy ulicy Soorstrasse (PKW-Parkplatz Omnibusbahnhof ZOB), czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Opłaty: pierwsze 30 minut – 0,50 euro, każde następne 30 minut – 1 euro; karta całodniowa – 22 euro.

W hali dworca znajduje się przechowalnia bagażu.

foto: www.visitberlin.de
foto: www.visitberlin.de

 

Dzielnice Berlina

Od 2001 roku w Berlinie obowiązuje nowy podział administracyjny – zamiast, jak dawniej, 23 dzielnic, obowiązuje jedynie 12. Oczywiście rdzenni berlińczycy i wiele osoby długo związane z miastem do dziś posługują się raczej dawną nomenklaturą i pytając o drogę lub czytając internetowe przewodniki po mieście częściej spotkamy się z określeniem, że coś jest „na Kreuzbergu” czy „w Wedding” – bardziej precyzyjnie określającym lokalizację, niż poprawne uogólnienia. Czytaj dalej Dzielnice Berlina