Karty turystyczne – jedź i zwiedzaj!

Dla osób, które po Berlinie zamierzają poruszać się za pośrednictwem komunikacji miejskiej, a przy tym chcą spędzić czas w sposób naprawdę aktywny i urozmaicony: dużo zwiedzać, korzystać z oferty kulturalnej, brać udział w eventach, pobawić się w klubach i spróbować lokalnej czy egzotycznej kuchni – stworzono specjalne karty turystyczne, pozwalające uzyskać zniżki w rozmaitych punktach, a przy tym umożliwiające przejazdy metrem, kolejką i autobusami praktycznie bez ograniczeń. W Berlinie dostępne są przede wszystkim dwie najważniejsze tego typu karnety: Czytaj dalej Karty turystyczne – jedź i zwiedzaj!

Promy w Berlinie

W Berlinie dostępnych jest 6 linii promowych (w tym 3 całoroczne: F10, F11 i F12 oraz 3 sezonowe, funkcjonujących od marca do września: F21, F23 i F24) kursujących po Szprewie i berlińskich jeziorach (Wannsee, Langen See, Grosser Krampe, Müggelsee). Obowiązują na nie te same bilety co na standardową komunikację miejską.

Na pokłady wszystkich linii promowych można wprowadzić rower. Dla osób na wózkach inwalidzkich rekomendowane są linie F11 i F12.

Historia współczesna i „topografia terroru”

Dla osób zainteresowanych współczesną historią Europy Berlin to prawdziwa uczta, na którą składają się pamiątki obecne tu na każdym kroku. Tragiczna historia tego miasta – wojna, brutalne rozdarcie na dwie części, a następnie trwająca do dziś próba ich posklejania – żadnego z tych aspektów swoich dziejów Berlin nie ukrywa, a wręcz przeciwnie – na ich (wyeksponowane) ślady natykamy się na  każdym kroku. Czytaj dalej Historia współczesna i „topografia terroru”

Dzielnice Berlina

Od 2001 roku w Berlinie obowiązuje nowy podział administracyjny – zamiast, jak dawniej, 23 dzielnic, obowiązuje jedynie 12. Oczywiście rdzenni berlińczycy i wiele osoby długo związane z miastem do dziś posługują się raczej dawną nomenklaturą i pytając o drogę lub czytając internetowe przewodniki po mieście częściej spotkamy się z określeniem, że coś jest „na Kreuzbergu” czy „w Wedding” – bardziej precyzyjnie określającym lokalizację, niż poprawne uogólnienia. Czytaj dalej Dzielnice Berlina

Muzea w Berlinie

W stolicy Niemiec znajduje się prawie 200 muzeów, niezliczona ilość galerii i wystaw stałych oraz czasowych. Od szacownych państwowych instytucji gromadzących skarby dziedzictwa kulturowego, przez nowoczesne interaktywne centra nauki i sztuki przypominające parki rozrywki po kameralne tematyczne oazy dla pasjonatów – w Berlinie na każdym kroku czeka na nas propozycja w większości świetnie przygotowanej, bogatej w treść i atrakcyjnej w formie ekspozycji. Czytaj dalej Muzea w Berlinie