Atrakcje turystyczne w Berlinie / Zabytki i ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Atrakcje w Berlinie to świetny pretekst, by wybrać się do tego miasta choć na weekend. A najlepiej na kilka dni, lub parę weekendów pod rząd. Co warto tam zobaczyć? Co zwiedzić? Jakie zabytki i perełki skrywa Berlin?

Dzięki naszemu artykułowi wszystkiego dowiesz się w jednym miejscu.

Atrakcje Berlina

Berlin jest stolicą Niemiec i leży niecałe 100 km od granicy z Polską, w zależności od tego, na jakie przejście graniczne się zdecydujemy.

To oznacza, że osoby mieszkające na zachodzie naszego kraju mogą sobie pozwolić na to, by wybrać się tam nawet na jednodniową wycieczkę.

Zanim wybierzesz się na zwiedzanie Berlina zadbaj wpierw o nocleg w kluczowym miejscu!

Wycieczki do Berlina / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Berlinie: Hotele, apartamenty, kwatery

Noclegi

Tanie noclegi w Berlinie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery u Polaków. Promocje!

Recenzje i opinie turystów o Berlinie

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Berlina. Porównanie najkorzystniejszych ofert na rynku.

Do przekroczenia niemieckiej granicy nie potrzebujemy paszportu. W Niemczech obowiązuje waluta euro, którą bardzo łatwo zdobędziemy w dowolnym kantorze. Na terenie kraju ubezpieczenie zdrowotne zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w którą możemy się zaopatrzyć w naszym polskim NFZ.

Skoro podstawowe sprawy organizacyjne mamy za sobą, przejdźmy teraz do tego, co warto zobaczyć w Berlinie.

ZOO w Berlinie

ZOO (Zoologische Garten) jest jedną z największych atrakcji turystycznych Berlina. Ogród zoologiczny jest jednym z największych tego typu kompleksów w Niemczech i może się poszczycić jedną z największych ilości gatunków na całym świecie.

Powstałe w 1844 roku ZOO obecnie zajmuje się niespełna 14 tysiącami zwierząt, reprezentującymi 1500 różnych gatunków. Rocznie notuje się tu około 2,6 miliona gości.

Ogród zoologiczny w Berlinie podzielony jest na część główną, w której znajdziemy większość wybiegów, niewielki obszar za mostkiem nad kanałem Landwehrkanal oraz akwarium. Zwiedzanie dwóch pierwszych części obejmuje cena zwykłego biletu, natomiast by obejrzeć akwarium, należy dopłacić.

Do berlińskiego ZOO bez trudu dojedziemy komunikacją miejską, ponieważ znajduje się ono w centrum miasta. Wejściówki kosztują kilkanaście do dwudziestu kilku euro za osobę dorosłą, natomiast dziecko wejdzie już za cenę poniżej 10 euro. Na zwiedzanie trzeba sobie przeznaczyć minimalnie 3 godziny, natomiast najlepiej zaplanować wizytę na ponad 5 godzin, bo do obejrzenia jest naprawdę sporo.

Jeśli akurat nie macie ochoty na spokojny spacer po ogrodzie zoologicznym, stolica Niemiec ma do zaoferowania znacznie więcej! Sprawdźmy, jakie jeszcze atrakcje turystyczne w Berlinie warto zobaczyć.

Zobacz na mapie Berlina jak dojechać do Zoo:

Co warto zwiedzić w Berlinie? Zabytki

Zabytki to miejsca, które jak magnes przyciągają turystów. Chcemy zobaczyć historię na własne oczy, bo to daje nam poczucie, że uszczknęliśmy kawałek dawnych dziejów dla siebie. Z pewnością wśród naszych czytelników znajdują się zwolennicy zwiedzania miasta pod ich kątem, dlatego prezentujemy najważniejsze zabytki Berlina:

 • Brama Brandenburska
 • Reichstag
 • Pomnik pomordowanych żydów Europy
 • Katedra w Berlinie
 • Fragmenty Muru Berlińskiego
 • Kościół Mariacki
 • Pałac Charlottenburg
Berlin ciekawe miejsca
Berlin ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska to wizytówka Berlina, jeśli nie całych Niemiec. Choć jeszcze stosunkowo niedawno, bo w okresie, gdy Niemcy podzielone były na dwa państwa, stała na pasie ziemi niczyjej i nikt nie mógł przez nią przejść, to obecnie odzyskuje dawną świetność. To tutaj odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe.

Bramę Brandenburską zaprojektował Carl Gotthard Langhans w XVIII wieku. Jej najważniejszym punktem jest miedziany posąg bogini Nike z kwadrygą, czyli antycznym wozem zaprzężonym w cztery konie.

Ten wspaniały zabytek Berlina ma 26 metrów wysokości, 65,5 metra szerokości oraz 11 metrów głębokości. Na zdjęciach robi niezwykłe wrażenie, natomiast na żywo zapiera dech w piersiach.

To nie jedyna perła tego miasta. Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie?

Reichstag

Reichstag, oficjalnie nazwany Plenarbereich Reichstagsgebäude, jest obecnie siedzibą niemieckiego Bundestagu, czyli jednej z izb parlamentu. Znajduje się w dzielnicy Tiersgarten, a jego wysokość całkowita wynosi aż 47 m. Został wybudowany w 1894 roku według projektu Paula Wallota. Jego styl można określić jako neorenesansowy.

Reichstag jest dumą narodową Niemiec i zdecydowanie warto odwiedzić ten zabytek w Berlinie. Punktem, którego nie można pominąć w trakcie wycieczki, jest szklana kopuła, do której docieramy windą i spiralną kładką, wiodącą na samą górę.

Odwiedzając Reichstag, musimy się przygotować na pewne obostrzenia. Wstęp co prawda jest bezpłatny, jednak trzeba się wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę. Ze względu na bezpieczeństwo, nie można wnosić dużych bagaży, trzeba się także przygotować na kontrolę toreb i płaszczy promieniami rentgenowskimi i detektorami metalu. Aktualne informacje na temat tego miejsca znajdziecie na jego stronie internetowej , przetłumaczonej również na język polski.

Trzeba się przygotować na co najmniej 2 godziny zwiedzania. Ale pośpieszmy się, bo istnieje znacznie więcej miejsc, które warto zobaczyć w Berlinie.

Charakterystyczne miejsca Berlina – pomnik pomordowanych żydów Europy

Pomnik pomordowanych żydów Europy, zwany przez Niemców Denkmal für die ermordeten Juden Europas lub krócej Holocaust-Mahnmal upamiętnia niechlubną część historii tego kraju. Projekt Petera Eisenmana został wybudowany w latach 2003-2005 na powierzchni około 19 tysięcy metrów kwadratowych.

Ilość betonowych bloków odpowiada ilości stron Talmudu, czyli świętej księgi judaizmu, i wynosi 2711. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości, rośnie tu też kilkadziesiąt drzew. W podziemiach znajdziemy muzeum składające się z sal wystawowych, sali odczytowej i księgarni.

Pomnik pomordowanych żydów Europy ma nie tylko uczcić ofiary, ale także stale przypominać o niewyobrażalnie tragicznych momentach w historii Niemiec, a także przestrzegać młode pokolenia, aby nigdy więcej nie dopuszczono się podobnych czynów w imię fundamentalizmu.

Na nas pomnik zrobił bardzo przygnębiające, choć z drugiej strony monumentalne wrażenie i zdecydowanie jest miejscem, które warto zobaczyć w Berlinie.

Katedra w Berlinie

Katedra w Berlinie to kolejne miejsce, które warto zwiedzić. Nosi ona oficjalną nazwę Oberpfarr- und Domkirche zu Berlin i jest świątynią ewangelicką. Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, a zaprojektował ją Julius Carl Raschdorff.

Berlin zabytki
Berlin zabytki, atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca.

Katedra w Berlinie jest miejscem, w którym odbywają się nabożeństwa ekumeniczne z okazji świąt narodowych i ważnych dla państwa momentów w historii. Choć została zniszczona podczas nalotów wojsk alianckich w czasie II wojny światowej, to jej odbudowy podjęto się dopiero w latach siedemdziesiątych.

W podziemiach katedry znajduje się grobowa krypta, a w niej spoczywa około 90 członków rodziny Hohenzollernów, niemieckiej dynastii, z której wywodzili się cesarze niemieccy. Obecnie jest niestety zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu.

Mimo wszystko, warto zobaczyć wnętrze katedry w Berlinie, choć za wstęp trzeba zapłacić. Bilet nie ma jednak wygórowanej ceny, która wynosi poniżej 10 euro.

Zobacz na mapie atrakcji Berlina gdzie znajduje się Katedra:

To jeszcze nie wszystkie atrakcje Berlina.

Berlin atrakcje turystyczne
Berlin atrakcje turystyczne

Fragmenty Muru Berlińskiego

Fragmenty Muru Berlińskiego to świadectwo całkiem świeżej historii, które warto zobaczyć w Berlinie. Warto w tym miejscu powiedzieć, że Mur Berliński nie był jedną zwartą konstrukcją, lecz de facto całym systemem zabezpieczeń. Był amatorsko demolowany oraz rozbierany przez władze, ale do dzisiejszych czasów zachowały się jego fragmenty.

Jednym z takich miejsc jest East Side Gallery, czyli najdłuższy zachowany fragment. Ozdabiają go pstrokate, kolorowe Graffitti, niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki, stworzone przez ponad setkę artystów. Całość ma długość około 1300 metrów i liczy ponad sto obrazów, co czyni ją prawdopodobnie jedną z największych galerii na świeżym powietrzu.

Innym miejscem, które warto zobaczyć w Berlinie, jeśli mówimy o dzielącym go niegdyś murze, jest Bernauer Straße, przy której znajduje się Centrum Dokumentacyjne Muru Berlińskiego. To miejsce pozwala sobie wyobrazić grozę panującą w czasach, gdy Niemcy i cała Europa były podzielone.

Można spojrzeć na wszystko z wieży widokowej, obejrzeć wystawy na świeżym powietrzu i wewnątrz budynku, a także posłuchać groteskowych opowieści z historii podzielonego Berlina.

Oprócz opisanych przez nas fragmentów, znajdziecie także inne miejsca w Berlinie, związane z dzielącym go murem, między innymi Bornholmer Straße, gdzie podniesiono pierwsze szlabany w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku, czy też mały fragment przeniesiony do Europa Center.

Zobacz na mapie atrakcji Berlina jak znaleźć pozostałości muru berlińskiego:

Idźmy dalej, do kolejnych miejsc, które warto zobaczyć w Berlinie.

Kościół Mariacki w Berlinie

Kościół mariacki kojarzy się Polakom z Krakowem, ale Berlińczycy także mają swój egzemplarz, bardzo wyjątkowy i piękny zresztą. Oficjalnie nazywa się kościołem Najświętszej Marii Panny, z niemiecka zwanym St. Marienkirche i jest świątynią protestancką.

Zabytek Berlina został wzniesiony w 1413 roku, choć jego zalążki datuje się już na XIII wiek. Świątynia z zewnątrz reprezentuje styl gotycki, natomiast w środku panuje XVIII-wieczny wystrój.

W środku znajdziemy imponujący ołtarz główny w stylu barokowym autorstwa Christiana Bernharda Rode, również barokowe organy stworzone przez Joachima Wagnera, ambonę alabastrową, późnogotyckie freski z 1484, a także miejsce wiecznego spoczynku feldmarszałka Ottona Christopha von Sparr. Większość zabytków pochodzi z XVIII wieku lub epok wcześniejszych, co pozwala na wspaniałą podróż w głąb historii.

Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg jest kolejnym zabytkiem w Berlinie, o którym chcielibyśmy opowiedzieć. Jest to jedna z perełek architektury miasta, zespół pałacowo-parkowy o niezwykłej urodzie. Z jego nazwą wiąże się romantyczna historia, ponieważ nadał ją Fryderyk I Pruski, by uczcić swoją zmarłą żonę Zofię Charlottę Hanowerską.

Obecnie pałac stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Berlinie. Można w nim zwiedzić ogrody, mauzoleum, uczestniczyć w koncertach w dawnej oranżerii, obejrzeć wystawy w dworskim teatrze. Zimą przed budynkiem pałacu odbywa się jarmark bożonarodzeniowy.

Za wstęp do pałacu Charlottenburg w Berlinie trzeba zapłacić, i to niemało. W zależności od tego, którą część chcemy zwiedzić, bilety kosztują od kilku do kilkunastu euro, a całość wyniesie nas około 35 euro. Na zwiedzanie wszystkiego trzeba sobie przeznaczyć przynajmniej 5 godzin.

Skoro zabytki Berlina i obiekty ważne historycznie mamy za sobą, teraz czas na muzea.

Co warto zobaczyć w Berlinie? Muzea

Muzea w Berlinie stanowią dość liczną grupę miejsc, którą warto zwiedzić. Najbardziej rozpoznawalnym pod tym względem miejscem jest Wyspa Muzeów, znajdująca się na rzece Sprewie w centrum Berlina. To tutaj możemy podziwiać jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W skład Wyspy Muzeów wchodzą:

 1. Muzeum im. Bodego – można tu podziwiać kolekcję malarstwa z okresu renesansu i baroku, kolekcję rzeźb z kości słoniowej, sztukę bizantyjską, zabytki numizmatyczne i inne.
 2. Muzeum Pergamońskie – zbiory pochodzą zarówno ze starożytności, Azji Przedniej, jak i sztuki islamskiej. Możemy tu podziwiać Wielki Ołtarz Zeusa, zwany Ołtarzem Pergamońskim, a także Brama Isztar z Babilonii i inne zabytki architektoniczne i rzeźby greckie oraz inne.
 3. Nowe Muzeum – znajdziemy tu eksponaty sztuki egipskiej i bogate zbiory archeologiczne od prehistorii, poprzez starożytność aż do wczesnego średniowiecza.
 4. Stara Galeria Narodowa – trzy piętra, pełne XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby.
 5. Stare Muzeum – to przede wszystkim zabytki sztuki antycznej. Znajdziemy tu między innymi rzeźby greckie, rzymskie i etruskie, a także sztukę staroegipską.

Nawet na pobieżne zwiedzanie Wyspy Muzeów musimy poświęcić cały dzień. Bilet zbiorczy do wszystkich muzeów pomaga sporo zaoszczędzić, bo jest tańszy od biletów indywidualnych do każdego budynku.

Co jeszcze warto zwiedzić w Berlinie?

W Berlinie jest tyle ciekawych miejsc, że nie sposób wymienić wszystkich. Chcemy jeszcze wspomnieć o kilku miejscach, które warto zobaczyć:

 • Wieża telewizyjna na Alexanderplatz – najwyższa budowla Niemiec
 • Tiergarten – miejsce nazywane zielonymi płucami Berlina
 • Ogród botaniczny w Berlinie
 • AquaDom – największe na świecie akwarium cylindryczne

Zobaczcie, jak AquaDom wygląda na filmie. Zapewniamy, że na żywo robi jeszcze większe wrażenie!

Jak widzicie, choć Berlin nie kojarzy się z turystyką tak bardzo, jak Paryż czy inne znane miasta Europy, to ma wiele do zaoferowania dla przyjezdnych. Można zobaczyć tu wspaniałe zabytki, cuda techniki i odetchnąć w zielonych miejscach.

Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w Berlinie? Czy któraś z opisywanych przez nas atrakcji turystycznych Berlina szczególnie Was urzekła, a może o czymś ważnym zapomnieliśmy? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj opinie na forum