Dzielnice Berlina

Niewiele osób zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że Berlin jest 9 (słownie dziewięć) razy większy pod względem powierzchni, od Paryża. To naprawdę duże miasto. Pełne różnorodności, zabytków i atrakcji dla turystów.

To stolica nie tylko Niemiec, ale także i kultury, mody, artystów oraz outsiderów. Berlin to także idealne miejsce dla wszystkich zakupoholików.

Nowoczesne miasto ze smutną przeszłością, które obecnie wyrasta na hipsterską stolicę Europy.

Zanim jednak wyruszymy na podbój dzielnic Berlina zacznijmy od znalezienia odpowiedniego noclegu w atrakcyjnym miejscu w Berlinie.

Wycieczki do Berlina / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Berlinie: Hotele, apartamenty, kwatery

Noclegi

Tanie noclegi w Berlinie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery u Polaków. Promocje!

Recenzje i opinie turystów o Berlinie

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Berlina. Porównanie najkorzystniejszych ofert na rynku.

Dzielnice w Berlinie

Berlin ze swoją powierzchnią sięgającą prawie 900 kilometrów kwadratowych, został podzielony na 12 okręgów administracyjnych, w których jest aż 96 dzielnic. Taki stan obowiązuje od 2001 roku, kiedy to liczbę 23 okręgów zmniejszono do 12, ze względów ekonomicznych. Każdy z nich ma oddzielny samorząd, działający na prawach miejskich.

Obecnie podział Berlina na okręgi administracyjne wygląda następująco:

 1. Mitte
 2. Friedrichshain-Kreuzberg
 3. Pankow
 4. Charlottenburg-Wilmersdorf
 5. Spandau
 6. Steglitz-Zehlendorf
 7. Tempelhof-Schöneberg
 8. Neukölln
 9. Treptow-Köpenick
 10. Marzahn-Hellersdorf
 11. Lichtenberg
 12. Reinickendorf

Jeśli chodzi natomiast o same dzielnice Berlina, to ich liczba z kolei wzrosła od 2002 roku, kiedy do 90-ciu dodano kolejnych sześć.

Dzielnice Berlina
Najważniejsze dzielnice Berlina

Wszystkie dzielnice Berlina w alfabetycznej kolejności:

1. Adlershof
2. Alt-Hohenschönhausen
3. Alt-Treptow
4. Altglienicke
5. Baumschulenweg
6. Biesdorf
7. Blankenburg
8. Blankenfelde
9. Bohnsdorf
10. Borsigwalde
11. Britz
12. Buch
13. Buckow
14. Charlottenburg
15. Charlottenburg-Nord
16. Charlottenburg-Wilmersdorf
17. Dahlem
18. Falkenberg
19. Falkenhagener Feld
20. Fennpfuhl
21. Französisch Buchholz
22. Friedenau
23. Friedrichsfelde
24. Friedrichshagen
25. Friedrichshain
26. Frohnau
27. Gatow
28. Gesundbrunnen
29. Gropiusstadt
30. Grünau
31. Grunewald
32. Hakenfelde
33. Halensee
34. Hansaviertel
35. Haselhorst
36. Heiligensee
37. Heinersdorf
38. Hellersdorf
39. Hermsdorf
40. Johannisthal
41. Karlshorst
42. Karow
43. Kaulsdorf
44. Kladow
45. Konradshöhe
46. Köpenick
47. Kreuzberg
48. Lankwitz
49. Lichtenberg
50. Lichtenrade
51. Lichterfelde
52. Lübars
53. Mahlsdorf
54. Malchow
55. Mariendorf
56. Marienfelde
57. Märkisches Viertel
58. Marzahn
59. Mitte
60. Moabit
61. Müggelheim
62. Neu-Hohenschönhausen
63. Neukölln
64. Niederschöneweide
65. Niederschönhausen
66. Nikolassee
67. Oberschöneweide
68. Pankow
69. Plänterwald
70. Prenzlauer Berg
71. Rahnsdorf
72. Reinickendorf
73. Rosenthal
74. Rudow
75. Rummelsburg
76. Schmargendorf
77. Schmöckwitz
78. Schöneberg
79. Siemensstadt
80. Spandau
81. Staaken
82. Stadtrandsiedlung Malchow
83. Steglitz
84. Tegel
85. Tempelhof
86. Waidmannslust
87. Wannsee
88. Wartenberg
89. Wedding
90. Weißensee
91. Westend
92. Wilhelmsruh
93. Wilhelmstadt
94. Wilmersdorf
95. Wittenau
96. Zehlendorf

Dzielnice w Berlinie
Dzielnice w Berlinie mapa / Żródło: Wiki. Sprawdź też dzielnice Berlina wschodniego i dzielnice Berlina zachodniego

Zobacz też ciekawe miejsca w Berlinie.

Dzielnice Berlina – imigranci oraz najniebezpieczniejsze okolice

Okoliczności historyczne mocno wpłynęły na rozwój Berlina, na mentalność jego mieszkańców i różnice pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. Stąd też ta różnorodność, specyficzny koloryt i odrębna atmosfera każdej części tego miasta.

Podobno wszystkie dzielnice Berlina idzie rozpoznać po zapachu. To zapewne sprawka wielokulturowej społeczności, która swój wpływ ma także na to, co serwują okoliczne knajpy i jadłodajnie, z których owy aromat się unosi. Imigranci oraz ich potomkowie stanowią w stolicy Niemiec bardzo liczną grupę społeczną.

Proporcje etnicznych Niemców i imigrantów oraz ich rodzin, różnią się znacząco we wszystkich 96 dzielnicach Berlina. W jednych liczba procentowa migrantów liczona wraz z dziećmi i młodzieżą, może sięgać nawet 80%.

To przede wszystkim dotyczy obecnie dzielnic z okręgów Mitte, Friedrichshain-Kreuzberg oraz Neukölln. Nieco niższy, bo „ledwie” 40% odsetek imigrantów odnotowuje się w dzielnicach z tak zwanego starego Berlina Zachodniego, czyli Charlottenburga, Spandau, Reinickendorfu oraz Tempelhof-Schöneberga.

Co ciekawe dawne dzielnice Berlina Wschodniego oraz niektóre tereny na przedmieściach, odnotowują znacznie niższy udział imigrantów w strukturze społeczeństwa, który może sięgać jedynie kilku procent.

Jednak duża ilość rodzin imigranckich nie wpływa, tak jakby mogło się to wydawać, na bezpieczeństwo danej dzielnicy. Aktualnie najniebezpieczniejszą dzielnicą Berlina jest Mitte. Wynika to z faktu, iż jest ona najczęściej odwiedzana przez turystów, co próbują wykorzystywać drobni przestępcy. To właśnie tu berlińska policja odnotowuje najwięcej włamań i kradzieży. Na drugim miejscu jest Kreuzberg, czyli dzielnica awangardy i różnych outsiderów. Dopiero ósmą w kolejności najniebezpieczniejszą dzielnicą Berlina jest najgęściej zaludniony przez imigrantów Neukölln.

Przed nim jest nawet Charlottenburg, która uchodzi za typowo mieszczańską, czystą i spokojną okolicę.

Dzielnice w Berlinie
Jakie są dzielnice w Berlinie? Sprawdź też najbogatsze dzielnice Berlina. Mapa dzielnic Berlina.

Najpopularniejsze i najciekawsze dzielnice Berlina

Mitte – zaczynamy od dzielnicy Berlina do której zmierzają wszyscy turyści. To właśnie miejsce, gdzie znajduje się najwięcej tych najsławniejszych zabytków i atrakcji dla odwiedzających. Warto tu wymienić chociażby Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów, czy Wieżę Telewizyjną. Oczywiście nie zapominając o słynnym Alexanderplatz, czy ulicy Unter den Linden.

Noclegi w dzielnicy Mitte nie należą do najtańszych, w końcu to samo centrum Berlina, skąd wszędzie jest blisko. Tutejsza architektura to mieszanka przedwojennych budynków oraz powojennego budownictwa w stylu NRD-owskim. Znajduje się tu sporo sklepów, butików, galerii i kawiarni. Niestety dużo budynków wymaga renowacji, a część z nich jest pokryta nie zawsze pięknym graffiti.

Charlottenburg – kolejna dość popularna dzielnica Berlina, gdzie nie brakuje zabytków i atrakcji dla turystów. Przede wszystkim mieści się tu Pałac Charlottenburg, Kościół Pamięci oraz Stadion Olimpijski. Nie brakuje tu również sklepów, restauracji czy przepastnych bulwarów handlowych. To także miejsce, gdzie mieści się Deutsche Oper – berlińska opera.

Dzielnica Charlottenburg jest położona stosunkowo blisko śródmieścia (Mitte) i dobrze z nim skomunikowana. W niedalekiej odległości (ale już w innej dzielnicy) znajduje się słynny dom handlowy KaDeWe oraz do China Town, czyli chińska dzielnica w Berlinie. W tej ostatniej można spróbować oryginalnych potraw, przygotowywanych przez różne azjatyckie nacje. Ceny noclegów w Charlottenburgu są tu na podobnym poziomie co w Mitte. Tak się składa, że poświęciliśmy osobny artykuł o noclegach w Berlinie.

Prenzlauer Berg – to chyba najlepiej zachowana dzielnica Berlina lat 80-tych XIX wieku. Wyróżnia ją naprawdę ładna architektura – brukowane bulwary, dużo zieleni, stylowe butiki oraz restauracje. To zamożna część Berlina, wykorzystywana raczej w charakterze bardziej mieszkalnym, niż turystycznym.

Ceny nie należą tu do najniższych. Skoro już mówimy o pieniądzach to zajrzyjcie też do naszego tekstu o cenach w Berlinie.

Swego czasu Prenzlauer Berg był pełen pustostanów, w których zamieszkiwali bezdomni oraz innego rodzaju outsiderzy. Teraz wiele z budynków jest chronionych, a po śladach zaniedbania nic nie widać. To dobre miejsce, jeśli już tu ktoś znajdzie kwaterę, do zwiedzania śródmieścia oraz innych dzielnic Berlina. Warto przejść się w Prenzlauer Berg na słynny pchli targ do parku Mauerpark. Dowiedz się więcej o pchlich targach w Berlinie.

Kreuzberg – często nazywana hipsterską dzielnicą. Wielokulturowa, kolorowa, pełna sztuki ulicznej i studentów. Dawniej była to głównie dzielnica, którą zamieszkiwali imigranci. Od kilku lat ceny nieruchomości tu stale rosną, jednak nadal można tu znaleźć tani nocleg. Kreuzberg to również miejsce coraz liczniej odwiedzane przez turystów i traktowane jako swoista atrakcja Berlina.

Kreuzberg ma opinię miejsca przyciągającego artystów oraz przedstawiane jest jako centrum szeroko pojętej kultury alternatywnej. Dużą zaletą są tu przede wszystkim nadal niewygórowane ceny. Obecność ludzi ze wszystkich stron świata, umożliwia tu próbowanie różnych smakołyków. Dodatkowo Kreuzberg tętni nocnym życiem, nie brakuje tu barów i pubów, gdzie można się bawić do białego rana.

Atrakcją tej dzielnicy Berlina jest galeria East Side Gallery oraz Muzeum Żydowskie. Kreuzberg jest zaskakująco dobrze skomunikowany z większością zabytków i ciekawych miejsc w mieście.

Friedrichshain – to kolejna nieco alternatywna dzielnica Berlina, jednak zdecydowanie mniej niż Kreuzberg. Miejsce znane głównie z nocnych zabaw i imprezowej części stolicy Niemiec. Co ciekawe to właśnie w tej dzielnicy znajduje się ulica Warszawska – Warschauer Strasse, czyli samo epicentrum nocnego życia Berlińczyków. Nie brakuje tu ani klubów, ani barów, ani restauracji.

Friedrichshain to była dzielnica NRD-owska, która podczas II Wojny Światowej została prawie całkowicie zniszczona. Obecnie to miejski ośrodek artystyczny, gdzie obok siebie stoją nowoczesne budynki medialnych korporacji oraz te stworzone przez myśl sowieckich architektów. Prawdziwy miks kulturowy.

Friedrichshain jest także dobrym miejscem noclegowym dla osób dla których Kreuzberg jest jednak za bardzo hipsterski, ale chcieliby mieszkać stosunkowo blisko niego.

Schöneberg – to trochę oddalona od centrum, dzielnica Berlina. Za to jej główną zaletą jest większy spokój, zieleń oraz kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Wśród nich można wymienić ratusz, który swego czasu odwiedził prezydent USA – J.F. Kennedy, który wówczas powiedział już słynne zdanie: Ich bin ein Berliner. Warto tu przejść się do miejscowego parku – Schöneberger Südgelände, który został utworzony w miejscu dawnej lokomotywowni.

Dzielnica Schöneberg to także restauracje, kawiarnie i sklepiki, z tym najbardziej znanym – Kaufhaus des Westens, luksusowym domem towarowym. Z kolei na Potsdamer Strasse możemy wejść do jednej z wielu oryginalnych galerii lub spróbować kuchni tureckiej.

To dzielnica w której swego czasu pomieszkiwał i Albert Einstein i Dawid Bowie. Miejsce to było podobno inspiracją czy raczej tłem, dla książki „Berlin Stories” Christophera Isherwooda, między innymi na podstawie której potem nakręcono słynny musical filmowy pt Kabaret. Dziś Schöneberg jest jedną z ulubionych miejscówek mniejszości seksualnych.

Neukölln – to chyba najbardziej turecka, ze wszystkich dzielnic Berlina. Nazywana bardzo często „Małym Stambułem”. Na przestrzeni ostatnich lat miejsce to mocno się zmieniło i ewoluowało. Opuszczone budynki zajęła berlińska bohema. Natomiast największa grupa imigrantów, zamieszkująca Neukölln stworzyła tu namiastkę swojej ojczyzny. To na pewno dobre miejsce, by spróbować tureckich przysmaków, czy to w lokalnej knajpce, czy na targu.

W Neukölln można zobaczyć obok siebie sklepy z modą muzułmańską, spożywczaki i sex shopy. Warto tu zajrzeć do miejskiego parku Comenius Garten, czy też odwiedzić dawną czeską wioskę, gdzie pozostały ślady osadnictwa. Więcej informacji na ten temat oraz namacalnych eksponatów można zobaczyć w Museum im Böhmischen Dorf.

Inne podejście do dzielnic w Berlinie

Rozmawiając z osobami, które planują wycieczkę do Berlina często słyszymy jak ludzie pytają o dzielnice w następujący sposób co sugeruje co jest dla nich ważne:

 • najbogatsze dzielnice Berlina
 • niebezpieczne dzielnice Berlina
 • dzielnice Berlina wschodniego
 • dzielnice Berlina zachodniego
 • imprezowa dzielnica Berlina
 • dzielnica artystyczna Berlina
 • turecka dzielnica w Berlinie
 • największa dzielnica Berlina
 • najgorsze dzielnice Berlina

Jak widać planując wyjazd do Berlina skupiamy się głównie na ważnych informacjach o dzielnicach Berlina mówiących o bezpieczeństwie jak i o przeznaczeniu danej dzielnicy.

Kończąc już mamy nadzieję, że mapa Berlina z dzielnicami przypadłą Wam do gustu.

Jakie dzielnice Berlina są Twoimi ulubionymi? Jaki według Was są niebezpieczne dzielnice Berlina? Na Wasze opinie czekamy na forum.

Dodaj opinie na forum