Pogoda w Berlinie

Pogoda w Berlinie zachęca do wycieczek przez cały rok, ale za każdym razem trafimy na nieco inną atmosferę. Stolica naszych zachodnich sąsiadów znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego.

Zimą słupki rtęci pokazują ujemne temperatury, latem można spodziewać się upałów, a opady występują we wszystkich miesiącach roku.

Klimat w Berlinie

Klimat Berlina nazywamy kontynentalnym, tak jak i w Polsce.

Warto zauważyć, że miasto leży ledwie 90 km od granicy z Polską, więc możemy spodziewać się wielu podobieństw, do których należą:

 • Chłodna zima
 • Ciepłe, deszczowe lato
 • Rzadkie występowanie bardzo silnych mrozów i niemożliwych do wytrzymania upałów.

Wycieczki do Berlina / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Berlinie: Hotele, apartamenty, kwatery

Noclegi

Tanie noclegi w Berlinie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery u Polaków. Promocje!

Recenzje i opinie turystów o Berlinie

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Berlina. Porównanie najkorzystniejszych ofert na rynku.

Temperatura w Berlinie

Średnia roczna temperatura w Berlinie osiąga 9,1 stopnia. Najcieplejszych dni możemy spodziewać się w lipcu ze średnią minimalną temperaturą 14,3 stopnia i średnią maksymalną temperaturą 23,7 stopnia. Najzimniejszy okazuje się styczeń, dla którego te wartości wynoszą odpowiednio –1,9 i +2,9 stopnia.

Pogoda w Berlinie
Pogoda w Berlinie / Maj, czerwiec, lipiec, sierpnień, wrzesień / Długoterminowa prognoza pogody

Opady w Berlinie

Jak już wspominaliśmy, opady w Berlinie występują przez cały rok, nie ma podziału na porę suchą i deszczową. Średnio spada 581 mm deszczu. Najobfitszych opadów możemy się spodziewać w czerwcu, lipcu i sierpniu, natomiast najmniej deszczu odnotowuje się w lutym. Zimą możemy spodziewać się opadów śniegu, które raz na jakiś czas okazują się bardzo obfite.

Przejdźmy teraz do omówienia pogody w poszczególnych miesiącach roku, by na koniec wyłonić okres, kiedy najlepiej pojechać do Berlina.

Pogoda w Berlinie w styczniu

Styczeń w Berlinie oznacza zimę pełną parą. Średnia minimalna temperatura wynosi –1,9 stopnia i zazwyczaj notuje się ją w nocy, natomiast za dnia słupki rtęci osiągają średnio 2,9 stopnia. Możemy się spodziewać około 43mm opadów, w tym 10 dni z deszczem i 10 ze śniegiem, co daje nam ledwie 11 dni całkowicie bez opadów.

Pogoda w Berlinie w lutym

Luty wciąż bywa mroźny, a maksymalna temperatura w dzień wynosi średnio 4,2 stopnia, natomiast w nocy może spadać do ¬–1,5 stopnia. Średnie opady wynoszą tylko 33 mm, śniegu możemy się spodziewać przez 7 dni, podobnie jak deszczu.

Pogoda w Berlinie w marcu

W marcu pogoda w Berlinie staje się nieco łaskawsza. Średnia maksymalna temperatura osiąga 11 stopni, natomiast minimalnie słupki rtęci spadają do 1,3 stopnia. Spada około 41 mm wody, w tym przez 11 dni pada deszcz i przez 4 pojawiają się opady śniegu, który jednak szybko topnieje.

Pogoda w Berlinie w kwietniu

Kwiecień w Berlinie rozpoczyna prawdziwą wiosnę. Spodziewana maksymalna temperatura to 13,2 stopnia, natomiast minimalna plasuje się na poziomie 4,2 stopnia. Średnie opady dla tego miesiąca to 37mm i rozkładają się na około 11 dni, co daje aż 19 dni bez deszczu!

W tym czasie warto odwiedzić pchli targ w Berlinie.

Pogoda w Berlinie w maju

Maj okazuje się piękny i łaskawy. Maksymalnie słupki rtęci pokazują średnio 18,9 stopnia, natomiast minimalna temperatura dochodzi do 9 stopni. Spada średnio 54mm deszczu w ciągu 12 dni.

Maj to idealny miesiąc na weekend w Berlinie.

Pogoda w Berlinie w czerwcu

W czerwcu w Berlinie możemy się spodziewać temperatur od 12,3 stopnia do 21,6 stopnia oraz aż 69 mm opadów w przeciągu 13 dni. To czyni czerwiec najbardziej deszczowym miesiącem roku.

Pogoda w czerwcu sprawia, że jest to idealny moment na zwiedzanie Berlina.

Pogoda w Berlinie w lipcu

Lipiec to rekord nie opadów, a temperatury. Maksymalna osiąga średnio 23,7 stopnia, natomiast minimalna 14,3 stopnia. Najwyższe wartości, jakich możemy się spodziewać, to nawet ponad 30 stopni! Średnie opady dla tego miesiąca wynoszą 56mm w ciągu 14 dni.

Pogoda w Berlinie w sierpniu

Pogoda w Berlinie w sierpniu wciąż rozpieszcza. Maksymalne temperatury wynoszą średnio 23,6 stopnia, a minimalne 14,1 stopnia. Spodziewane opady wynoszą około 58mm, pada przez 11 dni, pozostałe 20 natomiast jest słoneczne.

Pogoda w Berlinie we wrześniu

Wrzesień w Berlinie jest zwiastunem jesieni. Średnie maksymalne temperatury spadają do 18,8 stopnia, natomiast minimalne to już tylko 10,6 stopnia. Opadów nie jest zbyt dużo, w ciągu 9 dni spada około 45mm deszczu.

Warto w tym czasie zwiedzić dzielnice Berlina.

Pogoda w Berlinie w październiku

Październik jest jeszcze chłodniejszy. Liście zaczynają zmieniać kolor, słupki rtęci spadają do maksymalnie 13,4 stopnia, a minimalnie 6,4 stopnia. Na pocieszenie dodamy, że spada tylko 37mm deszczu, który rozkłada się na 11 dni.

Aktualna Pogoda w Berlinie
Aktualna Pogoda w Berlinie

Pogoda w Berlinie w listopadzie

Temperatura maksymalna w listopadzie w Berlinie to już tylko 7,1 stopnia, natomiast minimalna spada do zaledwie 2,1 stopnia. W ciągu 10 dni spodziewamy się 44mm opadów, mogą pojawić się także pierwsze, choć niezbyt obfite opady śniegu.

Pogoda w Berlinie w grudniu

Grudzień dla Berlińczyków to nie tylko święta, ale i początek łagodnej zimy. Choć temperatury w dzień sięgają średnio 4,4 stopnia, to w nocy spadają już poniżej zera, do około –0,4 stopnia. Średnie opady wynoszą 55mm, w tym 11 dni z deszczem i 7 dni ze śniegiem.

A teraz długo wyczekiwana konkluzja…

Kiedy najlepiej pojechać do Berlina?

Wszystko zależy tak naprawdę od celu podróży. Na zwiedzanie najlepszy będzie okres od kwietnia do października. Szczególnie dobrym pomysłem wydają się skrajne miesiące z tego przedziału: opady są małe, a by poradzić sobie z niskimi temperaturami wystarczy ciepła odzież. Dzięki temu unikniemy spacerów po stolicy Niemiec w strugach deszczu.

Szczególnie piękne w Berlinie są wiosna, kiedy kwitnie zaskakująco dużo kwiatów, a każdy zielony zakątek miasta zamienia się w barwną łąkę, a także jesienią, gdy liście na drzewach zmieniają kolor i tworzą magiczny klimat, podczas gdy deszczu pada stosunkowo mało. Latem zwiedzanie może być równie przyjemne, jednak musimy spodziewać się tłumów.

Berlin – cykliczne atrakcje

Zastanawiając się nad optymalnym czasem, by odwiedzić Berlin, weźmy pod uwagę także cykliczne święta, które odbywają się w tym mieście, zależnie od naszych zainteresowań. Wśród popularnych atrakcji można wymienić:

 • Fashion Week Berlin,
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale
 • Noc Muzeów
 • Festiwal Świateł
 • Dzień Otwartych Zabytków
 • Dzień Jedności Niemiec
 • Jarmarki Bożonarodzeniowe
 • Sylwester i Nowy Rok

Zobacz też atrakcje dla dzieci w Berlinie.

Jadąc do Berlina, zadbajmy o to, by mieć przy sobie coś przeciwdeszczowego, a także ciepłą kurtkę na wypadek nagłego spadku temperatury. Latem jest słonecznie, dlatego uzbrójmy się w krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy nasi czytelnicy byli kiedyś w Berlinie. Jeśli tak, to na jaką pogodę trafiliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzu!

Dodaj opinie na forum