Berlin na weekend

Berlin to miasto, które może być znakomitym pomysłem na weekendowy wypad zagranicę. Stolica Niemiec jest położona na tyle blisko Polski, że na dwudniową wycieczkę można się wybrać, bez większych planów.

Do tego Berlin jest miastem dobrze skomunikowanym, gdzie do większości atrakcji i zabytków, idzie dotrzeć nawet w granicach nieco dłuższego spaceru.

Jego niepowtarzalna atmosfera i niezwykła mieszanina kolorytów, zamieszkujących w niej różnych społeczności sprawia, że weekend w Berlinie będzie niebanalnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Owszem w dwa dni nie da się zwiedzić wszystkiego, ale tak naprawdę takie top pięć najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Niemiec, da się zobaczyć nawet w ciągu jednej doby.

Udany weekend w Berlinie zacznijmy od znalezienia noclegu w dogodnym miejscu ułatwiającym zwiedzanie!

Wycieczki do Berlina / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Berlinie: Hotele, apartamenty, kwatery

Noclegi

Tanie noclegi w Berlinie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery u Polaków. Promocje!

Recenzje i opinie turystów o Berlinie

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Berlina. Porównanie najkorzystniejszych ofert na rynku.

Jednak najlepszym sposobem na zwiedzanie Berlina w weekend, nie jest bieg od jednego punktu na turystycznej mapie Berlina do drugiego. Lepiej spokojnie przemierzać ulice tego miasta i po drodze chłonąć jego specyficzny klimat. Próbować różnych przysmaków, zajrzeć do małych zaułków, w których nawet po tylu latach widać czasem tragiczne koleje losu Berlina.

Miasta na nowo odbudowanego po wojnie, które obecnie stawia na różnorodność i modernizm.

Weekend w Berlinie
Weekend w Berlinie / Jak zaplanować weekend w Berlinie?

Zwiedzanie Berlina w 2eekend

Stolica Niemiec tętni życiem i dlatego będzie idealną miejscówką na weekendowy wypad zarówno dla miłośników sztuki, jak i zakupoholików, ale także dla imprezowiczów, którzy w dwie noce poszaleją w berlińskich klubach. Weekend w Berlinie wystarczy, by poczuć tutejszą wielkomiejską atmosferę i zapoznać się z najważniejszymi obiektami minionych czasów, które nie oszczędzały tego miejsca. Zatem jak zaplanować dwu-trzydniowy pobyt w stolicy Niemiec?

Dojazd do Berlina na weekend

Do Berlina można dostać się z Polski samochodem, samolotem, a także pociągiem oraz autobusem. Najszybszym transportem, który pozwoli dosłownie po godzinie być na miejscu jest oczywiście lot samolotem. Do stolicy Niemiec dolecimy zarówno tanimi liniami lotniczymi, jak i regularnym kursami. Oczywiście najtańszym sposobem będą bilety zakupione u budżetowych przewoźników.

Tam jeden lot można upolować nawet za kilkadziesiąt złotych.

W Berlinie są dwa lotniska (Schonefeld i Tegel) do których dolecimy z większości miast Polski (z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Rzeszowa). Oba berlińskie lotniska są dobrze skomunikowane z centrum stolicy. Trasa do śródmieścia nie zajmuje więcej niż kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Z lotniska Tegel do centrum kursuje autobus, natomiast z Sochenfeld dojedziemy pociągiem, a w obu przypadkach bilet na komunikację to wydatek rzędu jedynie kilku euro.

Do Berlina dojedziemy także autokarem, z kilku miast Polski. Jednak od razu warto zaznaczyć, że taka podróż jest dość długa – z Warszawy to około 8-9 godzin i dość kosztowna, bo za bilet trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Przy weekendowym wypadzie nieco mija się to z celem, gdyż lwią część czasu spędzimy w trasie.

Nieco lepszym pomysłem jest transport kolejowy.

Pociąg dowiezie nas do Berlina trochę szybciej, bo z Warszawy trasa zajmie około 6 godzin. Ceny biletów to wydatek rzędu około 200 złotych (ze stolicy). Mimo iż wiele osób kombinuje, by pociągiem dojechać np. do Kostrzyna i dopiero tam przesiąść się na międzynarodowe połączenie kolejowe (co wychodzi taniej niż bezpośrednie połączenie z Berlinem), to nadal jazda kilkugodzinna, nie jest sprzyjająca weekendowemu zwiedzaniu.

Ostatnią formą dojazdu do Berlina jest własny samochód. To w porównaniu z poprzednimi środkami transportu (oczywiście bez samolotu) najszybsza forma. Przykładowa trasa z Warszawy nie powinna zająć więcej niż 5 godzin i 40 minut. Trzeba tylko pamiętać o tym, że niektóre strefy Berlina wymagają naklejki Umweltplakette, świadczącej o ekologiczności naszego auta. Można ją zamówić przez Internet, po więcej info → https://www.berlin.de/senuvk/umwelt/luftqualitaet/umweltzone/download/touristeninfo_pl.pdf

Nocleg w Berlinie na weekend

Przyjeżdżając na weekend do Berlina, najlepiej poszukać noclegu blisko centrum lub niedaleko obiektów, które nas najbardziej interesują. Nie ma sensu zaoszczędzić 50 euro na spaniu i potem tracić czas na dojazd do miejsc, które chcemy zobaczyć.

Jeśli naprawdę nam zależy na jak najtańszym koszcie pobytu w Berlinie, to warto wybierać hostele położone przy stacjach metra lub kolejowych. Wówczas w miarę szybko, będziemy dostać się na przykład do śródmieścia.

Rezerwacja noclegu w Berlinie z odpowiednim wyprzedzeniem, również pozwala na nieco niższe ceny. Sieć hoteli, hosteli i kwater prywatnych w stolicy Niemiec jest mocno rozbudowana, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, w odpowiedniej lokalizacji i z akceptowalną ceną. Chociaż trzeba pamiętać, że Berlin to nie najtańsza stolica w Europie.

Berlin na weekend
Berlin na weekend / Co zobaczyć i zwiedzić będąc na weekend w Berlinie?

Jak poruszać się po Berlinie w ciągu weekendu?

Na całe szczęście Berlin, to jedna z europejskich stolic, która ma znakomicie rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Nawet szczyci się tym, że jej rozwiązania komunikacyjne są najlepiej zaprojektowane i najsprawniej działające na naszym kontynencie.

W Berlinie mamy 10 linii metra, 22 linii tramwajowych oraz gęstą sieć autobusową i kolejową do wyboru. Wszystko to znacznie ułatwia dotarcie do wszystkich atrakcji i zabytków w mieście. Dobowy bilet na berlińską komunikację miejską kosztuje 7 euro (na dwie strefy w których jest najwięcej do zwiedzenia). Jeśli zależy nam na zwiedzeniu wszystkiego co zaplanowaliśmy, to lepiej oczywiście po mieście poruszać się korzystając z komunikacji miejskiej, niż przemieszczać się pieszo.

Oprócz tego można skorzystać z autobusu turystycznego (hop-on-off), który krąży między największymi atrakcjami Berlina. Zakup jednego biletu upoważnia do wsiadania i wysiadania z niego przez cały dzień.

Jeszcze inną opcją zwiedzania stolicy Niemiec jest wypożyczenie miejskiego roweru. To bardzo popularny środek transportu w Berlinie, z doskonale przygotowanymi ścieżkami. Dobowy koszt takiej przyjemności to około 12 euro.

Dodatkowo warto wspomnieć również o dość osobliwej możliwości przemieszczania się po mieście wypożyczonym, zazwyczaj kolorowym trabancie. Jednak nie jest to takie praktyczne – przecież trzeba potem za każdym razem znajdować miejsce do parkowania. Radzimy traktować to raczej w kategorii atrakcji turystycznej, niż opcji do sprawnego transportu.

Jeśli natomiast podczas weekendu w Berlinie planujecie zwiedzić dużą liczbę muzeów, wówczas warto postawić na kartę Berlin Welcome Card (https://www.berlin-welcomecard.de/en).

Upoważnia ona nie tylko do wejścia do kilku/kilkudziesięciu obiektów muzealnych, a także daje zniżkę na pozostałe atrakcje w mieście oraz co ważne umożliwia darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej (strefa A i B). Chodzi tu o nielimitowane przejazdy zarówno metrem, autobusami, jak i pociągami regionalnymi. Koszt tej karty to 23 euro, ważnej przez 48 godzin.

Zobacz także największe zabytki i atrakcje Berlina.

Co warto zjeść w Berlinie przez weekend?

Jeśli chodzi o gastronomiczną mapę Berlina, to jest ona równie rozbudowana, co ta klasyczna z zabytkami. Stolica Niemiec jest obecnie mocno multikulturowa, co wiąże się również z dostępnością do kuchni ze wszystkich stron świata.

Zatem podczas weekendowej wycieczki do Berlina, nie trzeba swojej diety opierać jedynie na currywurstcie i piwie. Na miejscu czekają knajpki serwujące przysmaki z różnych zakątków. Można spróbować i potraw japońskich, i libańskich czy brazylijskich.

Taką dzielnicą w której znajdziemy tak różnorodne menu będzie z pewnością nieco hipsterski Kreuzberg. Dzielnice Berlina są same w sobie atrakcją turystyczną, którą warto wziąć pod uwagę planując wycieczki na weekend do Berlina.

Berlin jest też idealnym miejscem dla wegan i wegetarian.

Nie brakuje tu miejsc, gdzie można zjeść posiłki bez mięsa i bez produktów odzwierzęcych. Z drugiej strony bardzo popularne są tu też donner kebaby, podawane na rozmaite sposoby. Jednym z kultowych miejsc w stolicy Niemiec jest Mustafa’s Gemüse Kebap, jednak oczekiwanie na jedzenie może tu zająć nawet i kilka godzin, ze względu na olbrzymią kolejkę chętnych.

Dlatego nie polecamy tego lokalu, podczas dwudniowego pobytu w Berlinie. Lepiej zjeść coś innego, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na zobaczenie czegoś interesującego.

Zobacz także jakie są atrakcje dla dzieci w Berlinie.

Co zobaczyć podczas weekendu w Berlinie?

Wszystko zależy od tego czy byliśmy już w stolicy Niemiec, czy jesteśmy tu po raz pierwszy. Czy chcemy zobaczyć największe atrakcje Berlina, czy tylko te, które są w kręgu naszych zainteresowań. Na przykład weekendowy pobyt można praktycznie w całości spędzić na zwiedzaniu kolejnych obiektów na Wyspie Muzeów.

Zobaczenie tamtejszych kolekcji jest naprawdę czasochłonne.

Z kolei na odhaczenie najważniejszych punktów na turystycznej mapie Berlina może zająć tylko jeden dzień. Warto zatem zaplanować sobie, to co dokładnie chcemy zobaczyć w Berlinie.

Nasza propozycja:
Dzień 1
– plac Aleksanderplatz
– wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm (taras widokowy)
– aleja pod Lipami (Unter den Linden)
– Brama Brandenburska
– Katedra Berlińska
– Wyspa Muzeów (wizyta bez wchodzenia do muzeów)
– Opera Narodowa
– Uniwersytet Humboldta
– Reichstag (jeśli udało się internetowo – https://visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest/viewBasicInformation.jsf zabookować to darmowe wejście na kopułę widokową)
– siedziba Urzędu Kanclerza Federalnego (Bundeskanzleramt)

Dzień 2
– plac Poczdamski
– Muzeum Topografia Terroru (osobliwy obiekt, nie dla wszystkich)
– Checkpoint Charlie
– pozostałości Muru Berlińskiego – East Site Gallery
– Pałac Charlottenburg (zwiedzanie wnętrz, jeśli czas pozwoli)

Warto odwiedzić także pchli targ w Berlinie. Stanowią one atrakcję samą w sobie.

A Wy jak planujecie swój weekend w Berlinie? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Dodaj opinie na forum