Pchli targ w Berlinie: Mauerpark, Schoneberg, Nowkoelln Flowmarkt, Treptow Arena

Nie od dziś wiadomo, że Berlin to doskonałe miejsce, jeśli chodzi o zakupy. Nie brakuje tu sklepów z najróżniejszym towarem, luksusowych butików, czy też wielkich domów handlowych. Każdy kto wybiera się na zakupy do Berlina, na pewno nie wyjedzie stąd z pustymi rękoma.

Lista miejsc handlowych, a nawet całych ulic ze sklepami w stolicy Niemiec jest długa.

Dlatego to tak chętnie odwiedzane miasto na tak zwany shopping.

Jednak nie tylko miłośnicy modnych ubrań, czy designerskich dodatków mogą zatracić się w wirze zakupowym, także osoby poszukujące oryginalnych przedmiotów mogą tu zaszaleć. Bowiem w Berlinie jest ponad 50 pchlich targów (Flohmarkt) na których można kupić nie tylko wiekowe starocie – meble czy pamiątki rodzinne za bezcen, ale także wiele rzeczy zalegających w domu tutejszych sprzedawców.

Wycieczki do Berlina / Sprawdzone noclegi, opinie i tanie loty z Polski!

Tanie noclegi w Berlinie: Hotele, apartamenty, kwatery

Noclegi

Tanie noclegi w Berlinie. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery u Polaków. Promocje!

Recenzje i opinie turystów o Berlinie

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Berlina. Porównanie najkorzystniejszych ofert na rynku.

Pchle targi w Berlinie

Praktycznie w każdej dzielnicy tego miasta jest takie miejsce, gdzie spotykają się handlarze używanych rzeczy. Takie pchle targi odbywają się tu w umówionym miejscu i w określone dni, zazwyczaj weekendowe.

Wówczas można z samego rana przyjść i obejrzeć kolekcje starych dzieł sztuki, antyków oraz pozornie niepotrzebnych nikomu bibelotów. Flohmarkty berlińskie odwiedzają nie tylko łowcy okazji, ale także różnego rodzaju kolekcjonerzy oraz również turyści.

Pchli targ w Berlinie
Pchli targ w Berlinie

Czym są Flohmarkty?

Flohmarkt to odpowiednik naszego targu pchlego. Prywatne osoby sprzedają tu wszystko to co zalega im w domu. Od drobnych przedmiotów typu biżuteria czy elementy zastawy stołowej, przez urządzenia AGD, sprzęt sportowy, po meble i większą elektronikę. Wszystko po okazyjnych cenach, o które dodatkowo można się oczywiście targować.

Historia pchlich targów sięga średniowiecza, jednak co do ich początku zdania są podzielone. Jedni uważają, że wywodzą się z Ameryki, z miast położonych nad wodą, gdzie były organizowane tego typu targi. Do tego nazwa jest związana z angielskim słowem flea – czyli pchła. Drudzy natomiast twierdzą uparcie, ze pierwsze pchle targi organizowano właśnie w Europie. Miały one postać charytatywnych jarmarków, gdzie rozdawano używaną odzież dla najbiedniejszych. Ze względu na spore zainteresowanie nimi, pole do popisu miała też wówczas wszawica. Tak przynajmniej jest tłumaczona nazwa pchli targ.

W Berlinie pchle targi odbywają się zazwyczaj w weekendy, gdzie w wyznaczone miejsce zjeżają się tu zarówno sprzedawcy, jak i chętni na ich towar. Można tu nie tylko pozbyć się zalegających w domu przedmiotów, ale i potraktować to miejsce, jako punkt spotkań ze społecznością. Nie brakuje tu oprócz typowych stanowisk targowych, także budek i food trucków z jedzeniem. Na pchle targi w Berlinie najlepiej przyjechać z samego rana, kiedy wybór eksponowanych towarów jest największy.

Wówczas można kupić czy znaleźć coś naprawdę ciekawego. Około południa owszem sprzedawcy nadal mogą być na stanowiskach, jednak towar będzie już przebrany. Późniejsze wizyty są już potem raczej tylko w ramach ciekawostki, czy odhaczenia kolejnej atrakcji w stolicy Niemiec.

Pchle targi w Berlinie
Pchle targi w Berlinie

Najpopularniejsze pchle targi w Berlinie

W Berlinie jak już wspominaliśmy jest kilkadziesiąt pchlich targów. Od tych małych, osiedlowych, aż po te duże i bardzo znane. Jaki jest największy pchli targ w Berlinie?

Sprawdźmy!

Najczęściej odwiedzanymi Flohmarktami w Berlinie są:

Pchli targ przy Strasse des 17. Juni – to najstarszy i jeden z największych pchlich targów w Berlinie, jego historia sięga aż 1973 roku. Nazywany Original Berliner Flohmarkt jest również jednym z popularniejszych miejsc tego typu. Można tu kupić różnorakie rzeczy, od ubrań, płyt winylowych i książek, po porcelanę, obrazy oraz meble. Ceny na pchlim targu przy Strasse des 17. Juni nie należą do najtańszych, bo wpływ na nie ma spore zainteresowanie tym miejscem oraz wielu profesjonalnych sprzedawców. Jednak tak jak na każdym jarmarku można się tu targować. Aby odwiedzić Original Berliner Flohmarkt, trzeba przyjechać albo w sobotę albo niedzielę, najlepiej z samego rana (http://www.berlinertroedelmarkt.com/home.html).

Pchli targ w Mauerpark – kolejne znane i popularne miejsce. Można tu kupić nie tylko antyki, dzieła sztuki czy rękodzieło. Na tym targu organizowane są także wyprzedaże lokalnych projektantów mody oraz tutejszych artystów. Wybór jest szeroki od koszulek, biżuterii, po oryginalne lampy i zastawę stołową. Jest tu także sporo stoisk z gastronomią, które oferują różnorakie dania od kuchni wegetariańskiej, po tureckie przysmaki. Pchli targ Mauerpark słynie również z różnych artystycznych przedsięwzięć. Organizowane są tu mini koncerty i przedstawienia, czy nawet karaoke (latem), a wszystko to można podziwiać w prawdziwej piknikowej atmosferze, na przykład siedząc na rozłożonym na trawie kocu. Flohmarkt im Mauerpark jest organizowany w każdą niedzielę, w godzinach od 10 do 18 (http://www.flohmarktimmauerpark.de/).

Pchli targ w Schoneberg – to jarmark położony przy ratuszu w Schoneberg, na placu Johna F. Kennedego. To z kolei miejsce, które różni się od dwóch poprzednich. Przede wszystkim jest tu mniej zawodowców trudniących się sprzedażą antyków i panuje tu mniej artystyczna atmosfera. Jednak to świetny targ, gdzie łatwo znaleźć prawdziwe wiekowe perełki. Sprzedawane tu są wygrzebane ze strychów starocie, leciwe bibeloty, zabawki oraz książki. Pchli targ w Schonegerg odbywa się w każdą sobotę i niedzielę, od 8 do 16 (http://www.berlin-flohmaerkte.de/rathaus-schoeneberg.html).

Zobacz też inne atrakcje turystyczne i zabytki w Berlinie.

Pchli targ Nowkoelln Flowmarkt – położony jest przy Maybachufer Strasse i działa tu od 2010 roku. Jest to miejsce gdzie można nabyć artystyczne antyki, używane rzeczy oraz lokalne rękodzieło. Oprócz tego znajdują się tu stanowiska z jedzeniem, a czas umilają tutejsze zespoły muzyczne oraz popisy dj-ów. To nie jest całoroczny targ, odbywa się on od wiosny, aż do pierwszych dni zimy, kiedy to następuje przerwa. Jarmark Nowkoelln Flowmarkt jest organizowany w co drugą niedzielę w poszczególne miesiące (https://flowmarkt.de/nowkoelln/).
W niedalekiej odległości znajduje się drugi, bardzo podobny pchli targ – Kreuzboerg Flowmarkt. Od Nowkoelln Flowmarkt dzieli go jedynie 2,5 kilometra. Tu również można nabyć rękodzieło, antyki, muzykę oraz inne przedmioty wydobyte ze starych strychów. Targ ten podobnie jak Nowkoelln Flowmarkt od listopada do kwietnia ma zimową przerwę, a w sezonie jest organizowany co dwa tygodnie i czynny w godzinach od 10 do 17 (https://flowmarkt.de/kreuzboerg/).

Pchli targ w hali Treptow Arena – to z kolei targ staroci zorganizowany pod dachem. W tym przypadku pogoda kompletnie nie ma wpływu ani na kupujących, ani na sprzedających. Na terenie 3000 metrów kwadratowych można tu nabyć meble wymagające renowacji, sprzęt AGD, opony samochodowe, lampy, buty czy zegarki. Ceny tu są niezawyżone i oczywiście zawsze można się targować. Mimo położenia nieco na uboczu, targ ten jest miejscem spotkań miejscowej społeczności. Targowisko Treptow Arena otwarty jest w każdą sobotę i niedzielę, w godzinach od 10 do 16.

Jaki jest Wasz ulubiony pchli targ w Berlinie? Co lubicie na nich kupować?

Dodaj opinie na forum